مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

لینوکس چیست ؟

لینوکس یک سیستم عامل خاص است که توسط افراد و شرکت‌های مختلف توسعه‌یافته است. Linux درواقع یک سیستم متن‌باز است که شما می‌توانید آن را بر اساس نیازهای خود تغییر داده و شخصی‌سازی کنید. البته برای این کار نیاز به دانش کد نویسی دارید. همچنین می‌توانید برای این کار از شرکت‌های حرفه‌ای استفاده کنید.

مجموعه نادین سافت از معدود شرکت‌ها در ایران است که به سراغ توسعه و بهبود توزیع لینوکس در ایران رفته است. این شرکت با استفاده از برنامه نویسان و متخصصان حرفه‌ای خود توانسته است به‌خوبی کرنل لینوکس یا همان هسته لینوکس را برای مقاصد مختلف شخصی‌سازی کرده و آن را بر اساس نیاز شرکت‌ها و کسب‌وکارها بهبود ببخشید.

لینوکس
لینوکس چیست؟

لینوکس چیست و چه کاربردی دارد؟

 سیستم عامل Linux نوعی سیستم عامل خاص است که توسط متخصصان و برنامه نویسان در دنیا توسعه‌یافته است. شرکت های زیادی از این سیستم عامل پشتیبانی می‌کنند به همین جهت به‌شدت موردتوجه است. اکثر کاربران Linux از آن به دلیل امنیت بالا و سرعت ‌بالایی که دارد استفاده می‌کنند. به همین خاطر نسخه‌های مختلف از این سیستم عامل برای سرورها ایجاد شده است. با توجه به کاربرد بالای این سیستم عامل هرروز ما شاهد گسترش دامنه استفاده از Linux در حوزه‌های مختلف هستیم.

مدل‌های مختلفی از توزیع لینوکس به‌عنوان یک سیستم عامل محبوب در سرورهای وب، سرور یا پایگاه داده، سرورهای فایل و اشتراک فایل، سرورهای ایمیل و ده‌ها نوع سرور دیگر استفاده شده است. یکی از بخش‌هایی که به‌شدت تحت تأثیر این سیستم عامل قرارگرفته است سرورهای شبکه هستند که با استفاده از سیستم عامل لینوکس توانسته‌اند امنیت خود را به‌صورت قابل‌توجهی ارتقا ببخشند. بخش عمده‌ای از سیستم عامل شخصی‌سازی Linux در روترها و سوئیچ‌ها قرارگرفته است. حتی نسخه‌ای از این سیستم عامل محبوب در دستگاه‌های خانگی مانند تلویزیون‌ها و دستگاه‌های شبکه خانگی (مودم‌ها) استفاده می‌شود.

استفاده از سیستم عامل لینوکس

لینوکس توسط کمپانی‌های مختلف توسعه داده می‌شود. به همین دلیل نسخه‌های مختلفی از آن در دنیا وجود دارد. شاید در نگاه اول این تعداد نسخه‌های کمکی برای کاربران گیج‌کننده باشد اما هرکدام از این نسخه برای استفاده خاصی توسعه و بهینه‌سازی شده‌اند. برخی از این شرکت‌ها اقدام به توسعه توزیع لینوکس برای مصارف خانگی کرده‌اند. نکته قابل‌توجه این است که Linux برخلاف ویندوز نیاز به سخت‌افزار بالایی ندارد و شما می‌توانید آن را به‌راحتی روی رایانه‌های قدیمی نصب کنید.

لینوکس

 نام نسخه‌های مختلف لینوکس

سیستم عامل Linux نسخه‌های مختلف دارد که هرکدام از آن‌ها توسط یک کمپانی و گروه خاصی از افراد توسعه داده می‌شوند. درصورتی‌که بخواهید از هسته لینوکس استفاده کنید شاید با نام‌های زیر برخورد کنید

  • Debian
  • Fedora Linux
  • Mandriva Linux
  • openSUSE
  • Arch Linux

هرکدام از این سیستم عامل‌ها بر اساس کارایی خود به چندین زیرمجموعه نیز تقسیم می‌شوند. شما بر اساس فعالیت که می‌خواهید انجام دهید می‌توانید سیستم عامل Linux مدنظر خود را انتخاب کرده و آن را نصب کنید.

لینوکس بهتر است یا مایکروسافت؟

 این سؤالی است که خیلی از کاربران از خود می‌پرسند و معمولاً هم جواب درستی به آن داده نمی‌شود. درواقع سؤال درست این است که برای استفاده شما سیستم عامل لینوکس بهتر است یا ویندوز مایکروسافت؟ حال جواب دادن به این سؤال ساده‌تر می‌شود.

لینوکس

اگر به دنبال بازی‌های رایانه‌ای، استفاده از ابزارهای سرگرمی و مولتی‌مدیا و همچنین مصارف تجاری هستید ویندوز گزینه بسیار خوبی برای شما است. اگر به دنبال سرورهای مناسب، اهداف امنیتی و استفاده از برنامه‌های خاص مانند برنامه‌های اوپن سورس هستید بهترین سیستم عامل برای شما سیستم عامل لینوکس است.

در حال حاضر هیچ عدد و رقم رسمی از تعداد سیستم عامل‌های Linux نصب‌شده روی دستگاه‌ها در دنیا وجود ندارد. بااین‌حال رایگان بودن این سیستم عامل و متن‌باز بودن آن باعث شده توجه کاربران زیادی به آن جلب شود. شما به‌راحتی می‌توانید توزیع‌های مختلف Linux را به‌صورت رایگان از سایت شرکت‌های سازنده دانلود کنید. بروز رسانی‌های منتشرشده برای این سیستم عامل‌ها نیز رایگان است. حتی برنامه‌های کاربردی که برای آن‌ها منتشر می‌شود نیز رایگان است و برخی از برنامه‌های خاص باید خریداری شوند. در حالت کلی تفاوتی بین توزیع‌های مختلف وجود ندارد و تنها کاربرد آن‌ها و ویژگی‌های گرافیکی در محیط لینوکس است که باعث تمایز توزیع‌های مختلف شده است.

منابع

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distribution

[2] https://searchdatacenter.techtarget.com/definition/Linux-operating-system

[3] https://www.softwaretestinghelp.com/linux-vs-windows

مقالات پیشنهادی