مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

مبانی برنامه نویسی و 4 گام اصلی آن

مبانی برنامه نویسی شامل آشنایی با مفاهیم اصلی زبان های برنامه نویسی است. اگر شما هم از افرادی هستید که تنها اسمی از مبانی برنامه نویسی شنیده اید و علاقه مند به آشنایی با اصول آن هستید، حتما این مقاله از نادین سافت را تا انتها مطالعه کنید.

مبانی برنامه نویسی

مبانی برنامه نویسی چیست؟

مبانی برنامه نویسی و آشنایی با آن برای شما که به دنبال یادگیری نحوه کار با زبان های برنامه نویسی هستید، ضروری است. بنابراین میتوان گفت که مبانی برنامه نویسی در واقع درک عملکردهای برنامه نویسی است که کامپیوتر آن را درک و اجرا می کند.

اکثر کامپیوترها به یک CPU متکی هستند و یک CPU می تواند مجموعه ای از دستورالعمل ها را به صورت یک و صفر درک کند. شما از نظر تئوری می‌توانید کدی را بنویسید که به CPU می‌گوید با رشته‌بندی دنباله‌های طولانی از یک‌ها و صفرها به شکلی که CPU می‌فهمد چه کاری انجام دهد. دستورالعمل هایی که به شکل باینری مانند این نوشته می شوند کد ماشین نامیده می شوند.

کار کردن با آن بسیار سخت به نظر می رسد، اینطور نیست؟ احتمالاً همینطور است، اما نگران نباشید تنها لازم است که گام به گام با مبانی برنامه نویسی آشنا شوید.

مبانی برنامه نویسی

4 اصل مهم مبانی برنامه نویسی کدامند؟

1. به طور کلی یک زبان برنامه نویسی مجموعه ای از کلمات کلیدی، عبارات و قوانین قابل خواندن توسط انسان را ارائه می دهد که یادگیری، اشکال زدایی و کار با آنها برای افراد بسیار ساده تر است.

2. زبان‌های برنامه‌نویسی در واقع ابزاری برای پر کردن شکاف بین نحوه درک مغز انسان از جهان و روشی که مغز کامپیوتر (CPU) دنیا را درک می‌کند، فراهم می‌کنند. در نهایت، کدی که شما می نویسید باید به دستورالعمل های باینری (کد ماشین) ترجمه شود که CPU آن را درک می کند.

3. بسته به زبانی که شما انتخاب می کنید، می گوییم که کد شما یا کامپایل می شود یا به کد ماشینی تفسیر می شود که می تواند توسط CPU شما اجرا شود. اکثر زبان های برنامه نویسی شامل برنامه ای به نام کامپایلر یا مترجم هستند که این مرحله ترجمه را انجام می دهد.

4. جاوا اسکریپت و پایتون زبان های تفسیری هستند در حالی که جاوا یک زبان کامپایل شده است. اینکه یک زبان کامپایل یا تفسیر شود (یا ترکیبی از این دو) پیامدهایی برای راحتی توسعه‌دهنده، مدیریت خطا، عملکرد و سایر زمینه‌ها دارد، اما ما در اینجا به جزئیات آن نمی‌پردازیم.

برای آشنایی با مبانی برنامه نویسی لازم است که نحوه عملکرد اینترنت را بدانید

هر نوع برنامه نویسی را که می خواهید انجام دهید، با موقعیت هایی مواجه خواهید شد که به شما کمک می کند تا بدانید کامپیوترها چگونه با یکدیگر تعامل دارند. این معمولاً از طریق اینترنت رخ می دهد.

اینترنت چیزی نیست جز مجموعه ای جهانی از کامپیوترهای متصل، به عبارت دیگر یک شبکه جهانی است. هر رایانه در شبکه بر روی مجموعه ای از قوانین توافق دارد که آنها را قادر می سازد با یکدیگر صحبت کنند. برای کامپیوتر، “صحبت کردن” به معنای انتقال داده است.

به طور کلی همه انواع داده ها شامل صفحات وب، تصاویر، ویدئوها، ایمیل ها و غیره می توانند به صورت یک و صفر نمایش داده شوند. بنابراین، می‌توانید اینترنت را مجموعه‌ای بسیار بزرگ از رایانه‌ها در نظر بگیرید که می‌توانند یک‌ها و صفرها را بین خود انتقال دهند به گونه‌ای که معنای آن داده‌ها را حفظ کنند.

اینترنت چیزی نیست جز یک رسانه مکالمه دیجیتال. اگر اینترنت فقط یک عرصه گفتگوی بزرگ است، بیایید شرکت کنندگان مکالمه را تعریف کنیم.

یک قیاس: بیشتر مکالمات انسانی حداقل به دو شرکت کننده نیاز دارد. در بیشتر موارد، یک نفر مکالمه را آغاز می کند و فرد دیگر با فرض اینکه هم حاضر هستند و هم در دسترس هستند پاسخ می دهد.

در صحبت های اینترنتی کامپیوتری که مکالمه را آغاز می کند، کلاینت نامیده می شود. رایانه ای که پاسخ می دهد یا پاسخ می دهد سرور نامیده می شود. برای مثال، فرض کنید یک مرورگر وب را باز کرده و به «www.google.com» بروید. در این سناریو، مرورگر وب شما مشتری است.

با تایپ «www.google.com» در نوار جستجو و کلیک کردن روی ، مرورگر شما درخواست می‌کند تا مکالمه را با یکی از رایانه‌های Google شروع کند. کامپیوتر گوگل سرور نامیده می شود. با ارسال داده های مورد نیاز برای نمایش صفحه وب Google در مرورگر شما پاسخ می دهد. بنابراین تمام انتقال داده های اینترنتی از این نوع رابطه مشتری/سرور استفاده می کنند.

برای کسب اطلاعات جامع در زمینه پورتال سازمانی کلیک کنید:

پورتال سازمانی چیست؟ پورتال سازمانی؛ یک انتخاب یا ضرورت برای سازمانها

جمع بندی

مبانی برنامه نویسی و آشنایی با آن گام اولیه شما به عنوان مبتدی برای یادگیری برنامه نویسی است. امیدواریم با مطالعه این مطلب از نادین سافت با مبانی برنامه نویسی و اصول اولیه آن به طور کامل آشنا شده باشید.

منبع

https://www.freecodecamp.org/news/how-to-learn-programming

مقالات پیشنهادی