مدت زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

متاورس چیست ؟

متاورس یک دنیای مجازی فراگیر است که فناوری بلاک چین و کریپتوکارنسی را در خود جای داده است. برای دهه‌های متوالی، جهان‌های مجازی فقط در رمان‌های علمی تخیلی حضور داشتند. اما امروزه، “metaverse” یکی از پرهیاهوترین کلمات در حوزه‌ی فناوری است. جالب است بدانید که توسعه دهندگان نرم افزار، توسعه دهندگان بازی‌ها در صنایع مختلف و رسانه‌های اجتماعی از metaverse به شدت استقبال کرده اند. اگر این واژه را به تازگی شنیده‌اید و چیزی در مورد آن نمی‌دانید، با این مطلب نادین سافت جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، همراه باشید.

متاورس
متاورس

متاورس چیست ؟

metaverse یک دنیای مجازی با هویت مجازی همه جانبه است که در آن بازیکنان، که معمولاً در قالب آواتار – یک بازنمود یا هویت از کاربران، ایجاد هویت در دنیای دیجیتال – نشان داده می‌شوند، می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، تجربیاتی بسازند و اشیا و مناظر درونی را خلق کنند. متاورس‌ها معمولاً سیستم اقتصادی و ارز خود را دارند که کاربران می‌توانند با آن دارایی‌های دیجیتال، اقلام، لوازم جانبی آواتار و موارد دیگر را بخرند، بفروشند و معامله کنند. شما می‌توانید متاورس را از طریق رایانه، هدست واقعیت مجازی (VR) یا گوشی هوشمند تجربه کنید.

فضای محبوب بازی متاورس به کاربران اجازه می‌دهد تا در سناریوهای واقعی و فانتزی کار و فعالیت کنند. کسانی که وارد دنیای metaverse می‌شوند زندگی در یک قلمرو دیجیتالی را تجربه می‌کنند؛ یعنی جایی که می‌توانند کار کنند، بازی کنند، خرید کنند، ورزش و معاشرت کنند. کاربران می‌توانند آواتارهای خود را بر اساس تشخیص چهره ایجاد کنند، کسب‌وکار خود را از هر نوعی راه‌اندازی کنند، املاک و مستغلات بخرند، محتوا و دارایی‌های in-world ایجاد کنند و در کنسرت‌های واقعی شرکت کنند – آن هم در یک محیط مجازی! یعنی تمامی این کار‌ها به صورت واقعی، منتها در یک جهان مجازی رخ می‌دهد.

ارز دیجیتال متاورس چیست ؟

همانطور که می‌دانید، اقتصاد در حالتِ مجازی به پول نیازمند است. در چنین فضایی، ارزهای دیجیتال همان پول نقد هستند که البته ساختار و شکلِ فیزیکی – مانند پول رایج – ندارند. تراکنش‌ها در این فضا به صورت لحظه‌ای انجام می شوند و هدف از تکنولوژی بلاک‌چین این است که اعتماد و امنیت را به کاربران ارائه کند. متاورس‌های موجود در حال حاضر برای شکلی از پرداخت از ارز دیجیتال بهره می گیرند.

توکن‌ متاورس واحدی از ارز دیجیتال است که برای انجام تراکنش‌های دیجیتالی درون metaverse استفاده می‌شود. از آنجایی که متاورس‌ها بر روی بلاک‌چین ساخته می‌شوند، تراکنش‌ها در شبکه‌های بلادرنگ انجام می‌شوند. این شرایط ارز دیجیتال متاورس را به فضایی عالی برای اقتصادی فاقد فساد و کلاهبرداری مالی تبدیل کرده‌است.

متاورس
VR

ویژگی‌های کلیدی ارز دیجیتال متاورس چیست ؟

  • غیر متمرکز بودن
  • انجام نظارت توسط کاربر
  • دارای منشا قابل اثبات
  • دارای ارزش اقتصادی در دنیای واقعی

آیا می‌توان وارد سرمایه گذاری روی metaverse شد؟ از کجا باید شروع کرد؟

نوپا بودن ِmetaverse یک امر مسلم است و از این رو هنوز مراحل اولیه‌ی توسعه را طی می‌کند. در واقع، هنوز بر سر اینکه این فضاهای دیجیتال چه نقشی می توانند داشته باشند و چه ساختاری را ارائه دهند، اتفاق نظر وجود ندارد؛ اما از جمله‌ی اهداف ِآنها می توان به راه‌اندازی ابزار‌های ورزشی مجازی و ایجاد فضاهایی برای نشست‌های کاریِ مجازی اشاره نمود. فناوری واقعیت مجازی، تا امروز راه طولانی‌ای را طی کرده است، اما هنوز نوپا است و برای رسیدن به بلوغ و کاربردی شدن ِآن زود است. با این حال، به عنوان یک سرمایه گذار در حوزه ارز‌های دیجیتال، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید روی metaverse سرمایه گذاری کنید. عادی‌ترین راه، این است که توکن‌های متاورس را خریداری نمایید که در بسیاری از صرافی‌های فعال در حوزه ارز های دیجیتال مانند صرافی معتبر بایننس وجود دارد.

متاورس
ارز دیجیتال متاورس

سخن آخر

در حالی که ارز متاورس هنوز در مراحل اولیه‌ی توسعه می‌باشد، قرار است فرصت‌های اجتماعی و مالی جذابی را در آینده ارائه دهد. ارز دیجیتال متاورس می‌تواند راه‌های جدیدی را برای خرید در متاورس، بازی، سرمایه‌گذاری، جمع‌آوری و تعامل و کسب درآمد به کاربران ارائه دهد. امید می‌رود که با ترکیب VR (واقعیت مجازی)، بازی‌های ویدیویی، تعامل رسانه‌های اجتماعی و … بازی‌های metaverse به یک عنصر قابل توجه در فاز ِبعدیِ اینترنت – یا همان نسل جدید اینترنت – تبدیل ‌شوند.

منابع

‌[1] https://www.fool.com/the-ascent/cryptocurrency/articles/into-the-metaverse-your-guide-to-crypto-and-virtual-worlds

[2] https://www.gemini.com/cryptopedia/what-is-metaverse-crypto-nft-game-blockchain#section-metaverse-games-are-a-social-and-investment-opportunity

[3] https://www.binance.com/en/blog/fiat/metaverse-tokens-what-why-and-how-to-buy-them-421499824684903124

مقالات پیشنهادی