مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

6 ویژگی مهم گیت هاب

گیت هاب (Github ) یک منبع برنامه نویسی محبوب است که برای به اشتراک گذاری کد استفاده می‌شود. گیت هاب در واقع یک سایت شبکه اجتماعی برای برنامه نویسان است که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها از آن برای تسهیل مدیریت پروژه و همکاری استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید در مورد این پلتفرم اطلاعات مفیدی داشته باشید تا انتهای این مقاله همراه نادین سافت باشید.

گیت هاب

گیت چیست؟

گیت یک سامانه کنترل نسخه است که برای ردیابی تغییرات در فایل‌های کامپیوتری استفاده می‌شود و آن را به ابزاری با رتبه برتر برای برنامه نویسان در سراسر جهان تبدیل کرده و می‌تواند پروژه‌های گوناگون را مدیریت کند.

گیت هاب چیست؟

گیت هاب در واقع سامانه کنترل نسخه یک سرویس میزبانی مخزن گیت است که یک رابط گرافیکی مبتنی بر وب را ارائه می‌دهد. برنامه نویسان می‌توانند منابع کدهای بسیاری از زبان های مختلف را در بسیاری از زبان‌های مختلف بیابند و از رابط خط فرمان گیت برای ایجاد و پیگیری تغییرات استفاده کنند.

ویژگی‌های گیت هاب چیست؟

1. مدیریت پروژه آسان

این پلتفرم مکانی است که در آن مدیران پروژه و توسعه دهندگان گرد هم می‌آیند تا کارهای خود را هماهنگ، پیگیری و به روز می‌کنند تا پروژه‌ها شفاف باشند و طبق برنامه باقی بمانند.

 2. افزایش ایمنی

در این پلتفرم شما می‌توانید  (package)پکیج ها را به صورت خصوصی، درون تیمی یا به صورت عمومی یا منبع باز منتشر کنید.

3. مدیریت تیم به صورت مؤثر

از کار کردن با این پلتفرم لذت خواهید برد زیرا به همه اعضای تیم کمک می‌کند در یک صفحه و به صورت سازماندهی شده قرار بگیرند.

4. بهبود کدنویسی

با استفاده از سامانه کنترل نسخه شما می‌توانید کد جدید را بررسی، توسعه و پیشنهاد دهید. همچنین اعضای تیم می‌توانند قبل از تغییر کد منبع، در مورد هر گونه پیاده سازی و پیشنهادی به راحتی بحث کنند. به کمک آن می‌توانید به کوتاه‌ترین و ناپیدا ترین خط کد خود دسترسی پیدا کنید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

5. افزایش ایمنی کد

گیت هاب از ابزارهای اختصاصی برای شناسایی و تجزیه و تحلیل آسیب پذیری های کد است. تیم‌های توسعه در همه جا با هم کار می‌کنند تا زنجیره تأمین نرم افزار را از ابتدا تا انتها ایمن نمایند.

6. میزبانی کد به صورت کاملاً آسان و حرفه‌ای

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با استفاده از این سامانه کنترل نسخه، همه کدها و اسناد در یک مکان هستند. میلیون‌ها مخزن در این پلتفرم موجود است و هر مخزن ابزارهای مخصوص به خود را دارد که به شما در میزبانی و انتشار کد کمک می‌کند.

گیت هاب

چرا باید از گیت هاب استفاده کنیم؟

از آنجایی که این پلتفرم یک ابزار محبوب و ارزشمند در محیط‌های DevOps مدرن است، به این معنی که فرصت‌های شغلی زیادی برای توسعه‌دهندگانی وجود دارد که آن را به خوبی می‌شناسند، استفاده از آن یک فرصت مناسب برای پیشرفت شما به صورت حرفه‌ای است.

چگونه از گیت هاب استفاده کنیم؟

برای شروع، به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. حساب خود را در این پلتفرم بسازید.
 2. یک مخزن یا به اختصار “repo” ایجاد کنید. این جا جایی است که شما کد خود را ذخیره می‌کنید.
 3. یک فایل بسازید.
 4. متعهد شوید. هر زمان که یک فایل ایجاد می‌کنید یا آن را تغییر می‌دهید، یک Git Commit برای ذخیره نسخه جدید ایجاد می‌کنید.
 5. مخزن را به سیستم رایانه خود متصل کنید.

رقبای گیت هاب

ده رقیب برتر این سامانه کنترل نسخه عبارتند از:

 • Bitbucket
 • Google Cloud Source Repositories
 • Phabricator
 • GitLab
 • Gogs
 • Gitea
 • SourceForge
 • Apache Allura
 • Launchpad
 • AWS CodeCommit

جمع بندی

امیدواریم این مقاله به شما اطلاعات مفیدی در مورد گیت هاب داده باشد. در این مطلب شما با مفهوم گیت و گیت هاب آشنا شدید. در مورد ویژگی‌های این پلتفرم اطلاعات جامعی به دست آورده و با رقبای آن آشنا شدید.

منبع:

https://www.simplilearn.com/tutorials/git-tutorial/what-is-github

مقالات پیشنهادی