مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

Git (گیت) و 3 نکته کلیدی در مورد آن که لازم است بدانید

Git (گیت) محبوب ترین سیستم کنترل ورژن یا سیستم کنترل نسخه (VCS) است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. گیت به چندین توسعه دهنده اجازه می دهد تا با هم روی نرم افزار همکاری کنند. در این مقاله به این سوالات شما پاسخ می دهیم که Git (گیت) چیست، چگونه کار می کند و چگونه از دستورات اولیه آن می توانیم استفاده کنیم. همراه نادین سافت تا به این سوالات شما در مورد Git پاسخ دهیم.

git

Git (گیت) چیست؟

در مقاله پیشین نادین سافت با عنوان مبانی برنامه نویسی و ۴ گام اصلی آن با اصول اولیه برنامه نویسی آشنا شدیم. قبل از اینکه مستقیماً وارد Git (گیت) شویم، اجازه دهید برخی از مفاهیم رایج در اکثر پروژه های برنامه نویسی را برای شما عزیزان بیان کنیم. مجموعه کامل دایرکتوری ها و فایل هایی که یک پروژه نرم افزاری را تشکیل می دهند پایگاه کد نامیده می شوند.

هنگامی که پایگاه کد شما برای استقرار آماده شد می‌توانید آن را در برنامه‌ای که روی رایانه شما اجرا می‌شود تعبیه کنید.

با گذشت زمان توسعه‌دهندگان کد پروژه را برای افزودن ویژگی‌های جدید، رفع اشکال‌ها، اجرای به‌روزرسانی‌های امنیتی و موارد دیگر به‌روزرسانی می‌کنند. به طور کلی سه راه وجود دارد که توسعه دهندگان می توانند این تغییرات را در یک پروژه نرم افزاری ایجاد کنند:

3 راه برای ایجاد تغییرات در یک پروژه نرم افزاری

1- فایل ها و پوشه های جدید را به پروژه اضافه کنید
2- کد را در فایل ها و پوشه های موجود ویرایش کنید
3- فایل ها و پوشه های موجود را حذف کنید
با رشد پروژه ها و اضافه شدن ویژگی های جدید، تعداد فایل ها و پوشه ها (و همچنین مقدار کد درون آنها) افزایش می یابد. پروژه های بزرگ می توانند تا صدها هزار فایل حاوی میلیون ها خط کد را شامل شوند.

بنابراین تعداد توسعه دهندگان در تیم های پروژه بزرگ معمولاً افزایش می یابد. پروژه های نرم افزاری بزرگ می توانند صدها یا حتی هزاران توسعه دهنده داشته باشند که همگی پشت سر هم کار می کنند.

حال این سوال پیش می‌آید: “چطور این همه توسعه‌دهندگان، که ممکن است از نظر جغرافیایی در سراسر جهان پراکنده باشند، کد پروژه نرم‌افزاری خود را به گونه‌ای پیگیری می‌کنند که بتوانند با هم روی یک پروژه کار کنند؟”

تیم‌های توسعه به روشی نیاز دارند تا دقیقاً تغییراتی که در کد ایجاد شده، فایل‌ها یا پوشه‌ها و چه کسی هر تغییری را انجام داده است پیگیری کنند. هر توسعه دهنده همچنین باید بتواند به روز رسانی ها را از سایر توسعه دهندگان دریافت کند.

این فرآیند نسخه سازی یا کنترل نسخه نامیده می شود. توسعه دهندگان از ابزارهای ویژه ای به نام سیستم های کنترل نسخه (VCS) برای ردیابی، مدیریت و اشتراک گذاری نسخه های پروژه های نرم افزاری استفاده می کنند.

Git به عنوان بهترین و محبوب ترین سیستم های کنترل نسخه (VCS) است.

git

Git (گیت) و 3 نکته کلیدی در مورد آن که لازم است بدانید

1- Git (گیت) هسته پلتفرم های محبوب VCS مبتنی بر وب مانند GitHub و Bitbucket را تشکیل می دهد.

2- گیت یک ابزار ضروری برای هر توسعه‌دهنده‌ای است که بتواند به مجموعه مهارت‌های خود اضافه کند. دستورات پایه Git (گیت) اطلاعات پروژه های نرم افزاری ما را در چیزی به نام مخزن Git (گیت) ایجاد و ذخیره می کند.

3- مخزن Git (گیت) فقط یک پوشه مخفی در رایانه شما است که Git (گیت) از آن برای ذخیره داده های مربوط به فایل های کد در یک پروژه نرم افزاری استفاده می کند. هر پروژه نرم افزاری که روی آن کار می کنیم معمولاً مخزن Git (گیت) خود را برای ذخیره اطلاعات مربوط به آن پروژه دارد. به این ترتیب، کدهای مربوط به پروژه های مختلف در یک کامپیوتر به طور جداگانه قابل ردیابی هستند.

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله نادین سافت پاسخ سوالات خود را در مورد گیت به طور کامل دریافت کرده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گیت منتظر مقالات بعدی ما در این زمینه باشید.

منبع

https://www.freecodecamp.org/news/how-to-learn-programming#11-track-your-code-using-git

مقالات پیشنهادی