مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

UI/UX؛ بهترین نرم‌افزارها و ترفندها در سال 2022

UI/UX در واقع دو عبارتی هستند که در سئو و به خصوص حوزه‌ی گرافیک به کرات با آنها روبه رو هستیم. بنابراین در این مقاله از نادین سافت به بررسی این دو مفهوم کاربردی پرداختیم. اگر شما عزیزان علاقه مند به کسب اطلاعات لازم در مورد UI/UX هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله مفید را تا انتها مطالعه کنید.

UI / UX

UI/UX چیست؟

UI/UX در عین تفاوت به یکدیگر وابسته اند. برخی این دو مفهوم را با یکدیگر اشتباه می­گیرند، هرچند این دو مانند دو شریک در زمینه طراحی سایت و نرم افزار عمل می­کنند و جدایی ناپذیرند؛.

UI چیست؟

UI مخفف user interface design به معنی طراحی رابط کاربری یا به تعریف ساده تر طراحی بخشی از اپلیکیشن و وب سایت است که کاربران آن را مشاهده می­کنند. UI بیشتر به جنبه گرافیکی مربوط است و با کمک برنامه نویس سمت کاربر و گرافیست پیاده می­ شود.

UX چیست؟

UX به معنای طراحی تجربه‌ی کاربری و مخفف user experience design است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که وب سایت ما باید طوری طراحی شده باشد که کاربران به راحتی بتوانند به هر بخش آن دسترسی داشته باشند. البته حوزه طراحی تجربه کاربری محدود نیست و چیزهای دیگری را نیز به ما نشان می­ دهد. که می توان به عنوان مثال به موارد زیر اشاره کرد.

1- نمایش قرارگیری گزینه‌ها در منو

2- نمایش محل باکس جستجو در صفحه

3- نمایش محل بنرهای تبلیغاتی

بهترین ابزارها و ترفندهای UI/UX کدامند؟

1- Web animation

کاربرد انیمیشن ها تنها به سرگرمی کودکان محدود نمی­ شود بلکه طراحان وب سایت نیز می­ توانند از آنان برای سئوی وب سایت خود استفاده کنند. با این که این ترفند سئویی UI/UX از سال 1987 با گیف آغاز شد اما محبوبیت آن تا به امروز ادامه دارد. انیمیشن ها هم می ­توانند به صورت نامحسوس و یا به صورت یک تصویر پس زمینه، یک ویدئو و یا یک خط ساده باشند که دارای حرکت است.

تکنیک های موجود برای ایجاد انیمیشن در وبسایت خود

1- استفاده از زبان های برنامه نویسی جاوا و دینامیک HTML

2- استفاده از گیف های متحرک

3- استفاده از SVG smil

4- استفاده از نرم افزارهای فلش و شاک ویو

UI/UX

بهینه کردن UI/UX با لوگوی متحرک سازی شده

اگر می­ خواهید در برندسازی در میان رقبای خود حرفی برای گفتن داشته باشید از لوگوموشن یا لوگوی متحرک استفاده کنید. البته استفاده از لوگوی متحرک سازی شده آن قدر ها هم همه‌ گیر نشده است و این یک امتیاز برای شماست که به محض خواندن این مقاله برای ساخت آن اقدام کنید.

 به منظور طراحی لوگوی متحرک می ­توانید از ابزارهای فوتوشاپ، ایلوستریتور (Illustrator)، افترافکت، پریمیر، cinema 4D و مایا استفاده کنید.

انواع لوگوهای متحرک

در این قسمت تعدادی از انواع لوگوهای متحرک را برای شما عزیزان معرفی کرده ایم.

1- لوگوی متحرک دوبعدی یا فلت

2- لوگوی متحرک سه بعدی

3- لوگوهای آماده متحرک

در میان موارد یاد شده لوگوهای متحرک آماده بهترین گزینه برای معرفی کسب و کار شما به دلایل زیر می ­باشند:

1- قابلیت نمایش آدرس شرکت

2- معرفی محصولات

3- برندینگ

4- بازدهی بالا و تاثیرگذاری فوق العاده بر بینندگان

UI/UX و بهینه سازی سایت

UI/UX به طور کلی از طریق این موارد می توانند بر SEO تأثیر بگذارند:

1-  افزایش زمان ماندگاری کاربران در سایت

2- کمک به کابران در پیدا کردن اطلاعات موردنیازشان

3- تبدیل کاربران عادی به مشتریان وفادار با پیاده سازی UI/UX در سایت

جمع بندی

UUI/UX وقتی با یکدیگر ترکیب می‌شوند می توانند قابلیت استفاده و کاربری، زیبایی‌ و تعامل وب‌سایت شما را بهبود بخشند. از طرف دیگر در حال حاضر گوگل به ارائه بهترین تجربه برای کاربران اهمیت زیادی می دهد بنابراین UI/UX به دو جنبه تاثیرگذار در بهبود سئو و تجربه کاربر تبدیل شده‌اند.

منبع

https://qualaroo.com/blog/best-ui-ux-design-tools

مقالات پیشنهادی