مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

vim (ویم) یک ویرایشگر متن عالی برای شما و 5 راه افزایش مهارت در آن

vim (ویم) یک ویرایشگر متن عالی است که به طور خاص برای نوشتن وویرایش کد ایجاد شده است. اگر می خواهید اصول اولیه کار با این ویرایشگر را به طور کامل بدانید تا انتها این مطلب از  نادین سافت همراه ما باشید.

vim

vim (ویم) چیست؟

در مقاله های پیشین نادین سافت اصول اولیه خط فرمان را یاد گرفتید اکنون می دانید که چگونه فایل ها را از خط فرمان ایجاد، کپی، انتقال و حذف کنید. اما اطلاعاتی در مورد چگونگی ویرایش محتوای فایل های متنی در ترمینال ندارید. کار با فایل‌های متنی در ترمینال بسیار مهم است زیرا کد رایانه چیزی جز متن ذخیره‌شده در مجموعه‌ای سازمان‌یافته از فایل‌ها نیست.

شما می‌توانید از یک ویرایشگر متن مانند Microsoft Word (یا به احتمال زیاد ویرایشگرهای کد تخصصی مانند Sublime یا Atom) برای نوشتن و ویرایش کد خود استفاده کنید. ولی باید بدانید که ترمینال اغلب راحت‌ترین مکان برای نوشتن و ویرایش کد است زیرا معمولاً برای اجرای دستورات شما باز است!

چندین ویرایشگر متن عالی به طور خاص برای این منظور ایجاد شده است و من توصیه می کنم اصول اولیه یکی از بهترین ویرایشگرهای متن را یاد بگیرید. Vim (ویم) یکی از قدیمی ترین ویرایشگرهای متن است. این ویرایشگر متن مخفف “VI iMproved” است زیرا جانشین ابزاری به نام Vi است.

Vim (ویم) در واقع یک ویرایشگر متنی است که برای اجرای مستقیم در ترمینال ساخته شده است، بنابراین نیازی به باز کردن پنجره جداگانه برای کار یا استفاده از ماوس ندارید. Vim (ویم) مجموعه‌ای از دستورات و حالت‌ها دارد که به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی محتوای متنی را تنها با استفاده از صفحه کلید ایجاد و ویرایش کنید.

5 اصل اولیه کار با Vim (ویم)

1. این ویرایشگر متن به طور پیش فرض روی بسیاری از سیستم عامل ها نصب شده است. برای بررسی اینکه آیا روی رایانه شما نصب شده است، Command Line را باز کرده و vim -v را تایپ کنید.

2. اگر این ویرایشگر متن در ترمینال شما باز می شود و نسخه را نشان می دهد به راحتی می توانید از آن استفاده کنید! اگر نه باید آن را روی سیستم خود نصب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نصب Vim به https://vim.org مراجعه کنید.

3. به نظر من سریع ترین و ساده ترین راه برای یادگیری نحوه استفاده از این ویرایشگر متن استفاده از آموزش داخلی آن VimTutor است. برای اجرای آن مطمئن شوید که Vim روی سیستم شما نصب شده است، Command Line را باز کنید، vimtutor را تایپ کرده و بر روی آن کلیک کنید.

4. vimtutor یک مکان عالی برای شروع است و راهنمای آن دارای تمام مراجعی است که شما همیشه به آن نیاز خواهید داشت.

5. بعد از نصب این ویرایشگر متن شما باید یک صفحه معرفی ببینید. برخلاف اکثر ویرایشگرهای متن، این ویرایشگر متن یک ویرایشگر مودال است. اگر می خواهید “hello” را تایپ کنید، باید با i آن را به حالت درج تغییر دهید. برای درج متن “hello” بر روی <ihello<Esc کلیک کنید.

چگونه از vim (ویم) خارج شویم؟

به طور کلی راه های مختلفی برای خروج از این ویرایشگر متن وجود دارد. رایج ترین آنها تایپ کردن است. شما می توانید به طور خلاصه :q را تایپ کنید. این دستور یک دستور حالت خط فرمان (یکی دیگر از حالت های این ویرایشگر متن) است. اگر : را در حالت عادی تایپ کنید، مکان نما به پایین صفحه حرکت می کند و می توانید برخی از دستورات را تایپ کنید. شما می توانید به راحتی با کلیک کردن از حالت خط فرمان به حالت عادی بازگردید.

جمع بندی

Vim (ویم) یک ویرایشگر متن سریع و قدرتمند است. به این دلیل که یک برنامه کوچک است شما می توانید در ترمینال آن را اجرا کنید (اگرچه دارای یک رابط گرافیکی است). شما می توانید آن را کاملاً بدون منوها یا ماوس با صفحه کلید مدیریت کنید. امیدواریم با مطالعه این مقاله از  نادین سافت با اصول اولیه ویم آشنا شده باشید.

منبع

https://www.freecodecamp.org/news/how-to-learn-programming#5-build-up-your-text-editor-skills-with-vim

مقالات پیشنهادی