مدت زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

الاستیک سرچ چیست؟ 8 کاربرد اصلی آن

 الاستیک سرچ چیست؟ افراد زیادی در اینترنت به دنبال پاسخ این سوال هستند. بی شک الاستیک سرچ را می توان به عنوان یکی از مهم ترین روش های سرچ در دنیای اینترنت شناسایی کرد که به علت داشتن اهمیت بالا امروزه طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده است. الاستیک سرچ را می توان به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های مربوط به الک شناسایی کرد. الک یا ELK، مجموعه ای از سیستم های متن باز Elasticsearch، Kinaba و Logstash است که توسط تیم الاستیک طراحی شده و نگهداری می شوند.

توجه داشته باشید که Elasticsearch بر پایه مفهوم الک ساخته شده است. در نتیجه برای آشنایی با این مفهوم شما باید ELK را به خوبی شناسایی کنید. اگر بخواهیم این روش سرچ یا جستجو را در ساده ترین حالت ممکن برای شما شرح دهیم باید بگوییم که الاستیک سرچ به سروری گفته می شود که فرمت Json را به عنوان ورودی دریافت کرده و همین فرمت را به عنوان خروجی تولید می کند.

در مقالات پیشین نادین سافت درباره اهمیت خرید لایسنس الستیک سرچ چیست؟، راهکار نصب الستیک سرچ (Elasticsearch) و ۴ مزیت آن و ۹ کاربرد موتور جستجو با الستیک سرچ صحبت کردیم. امروز ما قصد داریم تا به سوال الاستیک سرچ چیست؟ پاسخ دهیم و مهم ترین کاربرد های این سیستم را با هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

در این مقاله پاسخ این سوالات را به طور کامل و دقیق برای شما عزیزان ارائه می دهیم:

1- تاریخچه الاستیک سرچ

2- موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

3- کاربردهای الاستیک سرچ

4- نحوه کار الاستیک سرچ

الاستیک سرچ چیست؟
الاستیک سرچ چیست؟

تاریخچه الاستیک سرچ

بیایید تا کارمان را با بررسی دقیق تاریخچه الاستیک سرچ شروع کنیم. به صورت کلی الاستیک سرچ برای اولین بار در سال 2000 ابداع شد. در این سال شای بانون اهل لندن به دنبال یک کار بود. همسر شای به یک مدرسه آشپزی می رفت. شای بانون در اوقات فراغت خود مدت زمانی را صرف طراحی یک موتور جستجو برای دستور پخت های همسرش کرد. همین مسئله هم باعث شد تا داستان او شروع شود. کامپس یا الاستیک سرچ را می توان به عنوان اولین خروجی این سیستم جدید شناسایی کرد. او پروژه ایجاد شده خود را با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا طراحی کرد و به صورت اپن سورس یا متن باز در گیت قرار داد.

شای بانون با چند برنامه نویس مشهور دیگر از جمله استیون شوورمن، اوری بونس و سیمون ویناور تصمیم گرفتند تا یک شرکت فعال در زمینه طراحی موتور جستجو را تاسیس کنند. الاستیک سرچ در این بازه زمانی به صورت رسمی متولد شد. توجه داشته باشید که در این موقعیت شرکت آنها 2 پروژه در دست بررسی دیگر را نیز در خود جای داده بود. آنها بر روی پروژه های خود کار کردند و توانستند تا موتور جستجو قوی و مشهور خود را به مرحله فعلی برسانند. در حال حاضر الاستیک سرچ یکی از محبوب ترین روش های جستجو است.

 

الاستیک سرچ
الاستیک سرچ

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

رابطه میان موتور های جستجو و الاستیک سرچ چیست؟ دیگر سوال مهمی که کاربران به دنبال پاسخ آن هستند مربوط به همین مسئله است. به صورت کلی الاستیک سرچ می تواند در موقعیت ها و بازه های زمانی متنوعی مورد استفاده قرار گیرد. جستجو وب سایت، جستجو سازمانی، ایجاد زیرساخت و نظارت برروی آن، نظارت بر روی عملکرد برنامه و آنالیز امنیتی به عنوان مهم ترین کاربرد های الاستیک سرچ هستند. چنین سیستمی می تواند در دیگر موقعیت ها هم مورد استفاده قرار گیرد.

به صورت کلی میان الاستیک سرچ و موتور های جستجو رایج دنیا رابطه دقیقی تعریف شده است. الستیک سرچ در واقع حاوی مجموعه خاصی از اسناد است که با یکدیگر در ارتباط هستند. توجه داشته باشید که اسناد در این حالت با فرم json تعریف می شوند.

بیشتر بخوانید: الاستیک سرچ

موتور جستجو با استفاده از ایندکس معکوس برای جستجوی سریع تر متن الاستیک سرچ را مورد استفاده قرار می دهد. فرآیند ایندکس شدن باعث می شود تا الستیک سرچ اسناد را ذخیره کند و یک ایندکس معکوس بسازد. سپس با استفاده از ایندکس های معکوس اطلاعات به سرعت جستجو شده و مورد پردازش قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که API به کار رفته در این روش جستجو و سرچ یک API پیچیده است.

الاستیک سرچ چیست؟
الاستیک سرچ چیست؟

کاربردهای الاستیک سرچ

مهم ترین کاربرد های الاستیک سرچ چیست؟ به صورت کلی شما می توانید الاستیک سرچ را در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار دهید. در این قسمت تعدادی از مهمترین کاربردهای الاستیک سرچ را بیان کرده ایم:

1- جمع آوری و ترکیب داده ها به صورت عمومی را می توان به عنوان اولین کاربرد این سیستم شناسایی کرد. الاستیک سرچ به گونه ای طراحی شده است تا اطلاعات مختلف را جمع آوری کند و آنها را با استفاده از یک سری روش های خاص ایندکس کند. توجه داشته باشید که این روش جستجو می تواند سیستم پایه ای ذخیره اسناد را در خود جای داده باشد.

2- جستجو تمام متن به عنوان دومین کاربرد الاستیک سرچ است. الاستیک سرچ می تواند Json دریافت کند و Json تحویل دهد. همین مسئله هم به آن اجازه داده تا به راحتی در جستجو های تمام متن و حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که این روش جستجو برای کاربران با مزایای زیادی در مقایسه با روش های سنتی و قدیمی جستجو همراه است. در ضمن این سیستم می تواند برای جلوگیری از کلاهبرداری هم مورد استفاده قرار گیرد.

3- لاگ گیری و تحلیل لاگ را می توان به عنوان دیگر کاربرد این سیستم به شدت مهم و کاربردی شناسایی کرد. به صورت کلی افرادی که با الاستیک سرچ کار کرده اند می تواند به راحتی لاگ های مختلف را ثبت کنند و آنها را مورد بررسی و آنالیز قرار دهند. توجه داشته باشید که امکانات قرارگرفته در الستیک سرچ همچون لاگ استش به شما اجازه می دهند تا به راحتی همه نیاز های خود را رفع کنید. در نتیجه استفاده از این سیستم برای شما مزایای زیادی دارد.

4- آخرین پاسخی که می توان به سوال کاربرد الاستیک سرچ چیست؟ مربوط به آنالیز و تصویر سازی داده ها است. با استفاده از ابزار کیبانا شما به راحتی می توانید نسبت به بررسی و آنالیز داده های مربوط به تصویر اقدام کنید. توجه داشته باشید که این سرویس به راحتی از کامپوننت ها و المنت های مختلفی استفاده می کند تا تصاویر متنوع را مورد آنالیز قرار دهد. لازم به ذکر است که الاستیک سرچ کاربرد های دیگری هم داشته و در دیگر پروژه ها هم مورد استفاده قرار می گیرد ولی این موارد را می توان به عنوان مهم ترین کاربرد آنها شناسایی کرد.

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ
موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

نحوه کار الاستیک سرچ

آخرین سوالی که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داده ایم نحوه کار الاستیک سرچ چیست؟ الاستیک سرچ با استفاده از روش ها و پروسه های متنوعی عملیات های مورد نیازش را انجام می دهد. استفاده از ایندکس معکوس برای پیدا کردن موارد مختلف را می توان به عنوان مهم ترین ویژگی کلیدی این سیستم شناسایی کرد. توجه داشته باشید که مکانیزم ایندکس معکوس در الستیک سرچ اهمیت زیادی دارد. در این ساختار داده نقشه ای از محتوای اصلی همچون کلمات و اعداد ذخیره می شود. این ساختار شباهت زیادی با هش مپ دارد.

هش مپ می تواند به شما اجازه دهد تا از یک کلمه به یک مقاله کامل برسید. اگر شما هم به دنبال استفاده از الاستیک سرچ در سامانه های شرکت خود هستید حتما باید خدمات بهترین تیم های ایرانی فعال در این زمینه را مورد استفاده قرار دهید تا با مشکل خاصی مواجه نشوید. شرکت های ایرانی فعال در زمینه الاستیک سرچ خدماتشان را به صورت تضمینی در اختیار مخاطبین قرار می دهند. اگر شما هم به دنبال بهترین ها هستید توصیه ما به شما استفاده از خدمات نادین سافت به عنوان یکی از شرکت های باتجربه و حرفه ای در این حوزه است.

جمع بندی

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات جامعی در زمینه الاستیک سرچ کسب کرده باشید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که یکی از بزرگترین مزایای استفاده از الاستیک سرچ ارتقا ابزارها و فناوری‌هایی است که شما از آنها استفاده می‌کنید. این ارتقا بدون نیازی به اضافه کردن دیتابیس جدید برای شما امکان پذیر است.

مقالات پیشنهادی