مدت زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی 2022

آیا داشتنِ بهترین کیبورد برای برنامه نویسی ‌از ما بهترین برنامه نویسِ جهان را می‌سازد؟ برنامه نویس‌ها بیشتر وقت خود را پشت سیستم‌های کامپیوتری می‌گذرانند. آنها معمولا در حال نوشتن کد یا تست و بررسی ِآنها هستند. بنابراین کاملا منطقی است که برای ساعاتی که به پای این کار صرف می‌کنند، ابزار بهینه‌ای در اختیار داشته باشند. ابزار بهینه و مناسب یعنی کیبورد. شاید در ابتدای شروع یادگیری برنامه نویسی باشید یا شاید هم مدت‌ها است که برنامه نویس هستید اما معضل دست و پنجه نرم کردن با یک کیبورد نامناسب را دارید. در این مطلب نادین سافت قصد داریم این معضل را برای شما حل کنیم؛ یعنی در مورد بهترین کیبورد برای برنامه نویسی 2022 صحبت کنیم.

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
انتخاب بهترین کیبورد برای برنامه نویسی

چرا انتخاب بهترین کیبورد برنامه نویسی مهم است؟

راحت بودن با یک کیبورد، سرعت برنامه نویسی را افزایش می‌دهد. برخی معیار‌ها هستند که یک کیبورد را به بهترین گزینه برای برنامه نویسی و کُد زدن تبدیل می‌کنند. از جمله‌ی این معیار‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سایز مناسب کیبورد با توجه به دست و شرایط فیزیکی برنامه نویس (ارگونومی)
  • انعطاف پذیر بودن دکمه‌های کیبورد
  • عدم ایجاد صدای زیاد
  • فاصله مناسب دکمه‌های کیبورد

بنابراین شما باید در نگاه اول تناسب کیبورد با شرایط فیزیکی خود را مد نظر قرار دهید و سپس به مابقی معیار‌ها توجه داشته باشید. لازم به ذکر است که یادگیری تایپ ده انگشتی در بالا بردن سرعت کد نوشتن و برنامه نویسی بسیار موثر می‌باشد. بنابراین در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم به سراغ یادگیری ِآن بروید.

بررسی بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از دیدگاه‌های مختلف

در ادامه معرفی بهترین کیبورد برای برنامه نویسی را از جنبه‌های مختلف بررسی و معرفی کرده ایم:

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از نوع سیم‌دار

کیبورد سیمی‌ای که دارای ویژگی‌های کاربردی زیادی باشد، غالبا بهترین گزینه از نظر برنامه نویس‌ها قلمداد می‌شود. مثلا کیبورد Corsair K95 RGB PLATINUM XT یا Logitech G915 TKL. کیبرد دوم را بیشتر ِگیمر‌ها به کار میبرند اما برنامه نویس‌ها هم به آن توجه نشان داده اند. هر دو این کیبورد‌های سیمی دارای دکمه‌های ماکرو بوده – که تجربه‌ی کاربری را افزایش می‌دهند – و طراحی ِظاهری جذابی نیز دارند. 

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Corsair K95 RGB PLATINUM XT
بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Logitech G915 TKL

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از نوع بی‌سیم

ترجیح ِهمگان به استفاده از کیبورد‌های سیم دار نیست، بنابراین کیبورد‌های بی‌سیم برای جابجایی آسان و ارائه تجربه کاربری بهتر به این افراد، در دسترس هستند. Razer BlackWidow V3 Pro یکی از جمله این کیبرد‌ها است. اتصال در این نوع کیبورد از طریق گیرنده USB و بلوتوث است و به طور همزمان به سه دستگاه وصل می‌شود.

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Razer BlackWidow V3 Pro 

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از نوع ارگونومیک

توجه به ارگونومی دست‌ها و شرایط بدن، یک کیبورد را به گزینه‌ای عالی و کاربردی تبدیل می‌کند. Kinesis Freestyle Edge RGB و کیبورد Kinesis Advantage2 از جمله گزینه‌هایی هستند که اکثریت برنامه نویس‌ها در ریویو‌های خود به آنها امتیازات بالایی داده اند. در این کیبورد‌ها (مخصوصا مورد دوم) دست به حالت طبیعی ِخود قرار می‌گیرد و خستگی برای آن بی معنا می‌شود. به جز دست، آنها به تنظیم ساختار شانه‌ها و آرنج در حین کد نویسی هم کمک می‌کنند.

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Kinesis Freestyle Edge RGB
بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Kinesis Advantage2

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از نوع مکانیکی

CM Storm QuickFire Rapid یکی از بهترین کیبورد‌ها برای برنامه نویسی است. اما به چه خاطر؟ بخش شماره‌ها یا number pad در این کیبورد – برخلاف کیبورد‌های معمولی – وجود ندارد. بنابراین فضا برای قرار گیری کلید‌های مربوط به حروف بیشتر شده است. چون به طور معمول، کمتر برنامه نویسی وجود دارد که نیاز مبرم به number pad داشته باشد. از طرفی کیفیت ساخت و استحکام ِآن نیز بسیار جالب توجه است.

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
CM Storm QuickFire Rapid

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی از نوع قابل حمل

یک کیبورد قابل حمل با کمترین میزان شلوغی – از نظر وجود کلید‌های مختلف – چیزی نیست جز کیبورد Happy Hacking Professional 2 Keyboard. اگر به ظاهر آن به درستی دقت کنید متوجه عدم وجود کلید‌های ماکرو و  numberpad و .. می‌شوید. تنها کلید‌های مربوط به حروف در این کیبورد حضور دارند که به آن ظاهر مینیمال بخشیده اند. وقتی به عنوان یک برنامه نویس با آن کار کنید به خوبی متوجه میشوید که نیازی به جابجا کردن دستان خود حین تایپ، ندارید.

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی
Happy Hacking Professional 2 Keyboard

جمع بندی نهایی

بهترین کیبورد برای برنامه نویسی نه لزوما گران، نه از یک برند خاص و نه دارای ظاهر منحصر بفرد است. هرآنچه که از نظر ارگونومیک، هزینه، کاربردی بودن برای شما مناسب باشد، بهترین خواهد بود. بعد از یادگیری تایپ ده انگشتی، می‌توانید کیبورد‌های مختلف ذکر شده در این مطلب نادین سافت را بررسی کنید و یک مورد را انتخاب نمایید.

منابع

[1] https://www.rtings.com/keyboard/reviews/best/by-usage/programming

[2] https://www.guru99.com/best-keyboards.html

[3] https://www.youtube.com/watch?v=EeEgjePQDyM

مقالات پیشنهادی