مدت زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

پلاگین جیرا و معرفی 5 افزونه برتر آن

پلاگین جیرا به بسته های الحاقی اضافی گفته می شوند که شما با نصب آنها می توانید امکانات و قابلیت های قرار گرفته در نرم افزار جیرا را بیشتر کنید. خیلی از افراد پلاگین جیرا را با نام هایی مانند افزونه جیرا یا آپ جیرا هم شناسایی می کنند. در حال حاضر بیش از 3 هزار پلاگین مختلف برای این نرم افزار کاربردی طراحی شده و بیش از هزار توسعه دهنده در حال کار بر روی این افزونه های خاص و کلیدی هستند.

در مقالات پیشین نادین سافت درباره نرم افزار جیرا (Jira) چیست؟ / راهنمای کامل کار با نرم افزار جیرا و همه چیز درباره نصب جیرا صحبت کردیم. امروز ما در نادین سافت قصد داریم تا در مورد پلاگین جیرا و مهم ترین انواع آن با شما صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله کاربردی درباره پلاگین های برتر جیرا با ما همراه باشید.

پلاگین جیرا
پلاگین جیرا

معرفی پلاگین ها (افزونه های)  برتر جیرا

بیایید تا کارمان را با بررسی و معرفی انواع پلاگین جیرا یا افزونه جیرا شروع کنیم. البته که مشخص کردن بهترین افزونه جیرا کار دشواری است. نکته مهمی که باید به آ توجه داشته باشید این است که هر شرکت و هر پروژه ای به یک سری ابزار های خاص نیاز دارد. شما باید بر اساس نیاز های پروژه خود بهترین پلاگین (افزونه) جیرا را انتخاب کنید. ولی در ادامه شما می توانید چند مورد از محبوب ترین پلاگین های جیرا را مشاهده کنید.

Automation

Automation
Automation

اولین مورد از انواع پلاگین جیرا که به بررسی آن می پردازیم Automation است. این پلاگین مهم و کاربردی به گونه ای طراحی شده که می تواند فعالیت های روتین و کسل کننده را به راحتی برای شما اتوماتیک کند.

به خاطر داشته باشید که سطوح دسترسی و عملکرد ها در این برنامه توسط خود کاربران مشخص می شوند. با استفاده از این پلاگین شما به صورت اتوماتیک می توانید مشکلات یک نرم افزار را مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید برای مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید به بخش پشتیبانی پیامک ارسال کنید.

ScriptRunner

ScriptRuner
ScriptRuner

دومین مورد از انواع پلاگین جیرا هم برای اتوماتیک کردن فعالیت های مختلف درون این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد. این پلاگین در مقایسه با Automation یک مزیت بزرگ دارد: قابلیت انجام پردازش های سنگین تر و پیچیده تر! با استفاده از این افزونه جیرا شما می توانید نسبت به شخصی سازی محیط کاری جیرا، عملکرد های جیرا و فرم های اصلی این برنامه اقدام کنید.

این پلاگین با استفاده از JQL می تواند گزارش های شخصی سازی شده را نیز برای شما طراحی نماید. به خاطر داشته باشید که با استفاده از این افزونه روند بهینه سازی و شخصی سازی نرم افزار جیرا خیلی سریع تر خواهد شد.

BigGantt

BigGantt
BigGantt

سومین مورد از انواع پلاگین جیرا BigGantt است. این پلاگین قابلیتی با نام نمودار گانت یا Gantt را در اختیار شما قرار می دهد. این نمودار با نرم افزار جیرا پیاده سازی شده و می تواند مشکلات یک پروژه را به صورت اتوماتیک منعکس کند. به خاطر داشته باشید که سیستم Drag and Drop به کار رفته در این افزونه باعث می شود تا کاربران به راحتی بتوانند جداول مورد نظر خود را در نرم افزار جیرا پیاده سازی نمایند.

در کل این پلاگین به شدت کاربردی است. بنابراین شما می توانید آن را برای ردیابی تاریخ ها، مشکلات، روند اعمال تغییرات و کشیدن نمودار های مختلف مورد استفاده قرار دهید. نسخه های حرفه ای تر این افزونه به کاربران اجازه می دهند تا نسخه نهایی را به فرم اکسل استخراج نمایند.

eazyBI

easyBI
easyBI

چهارمین مورد از انواع پلاگین جیرا می تواند برای راه اندازی یک سیستم هوش تجاری مورد استفاده قرار گیرد. به صورت کلی جیرا یک مخزن جامع مخصوص نگهداری اطلاعات پروژه را در خود جای داده است. این مخزن جامع به راحتی می تواند برای راه اندازی یک سیستم هوش تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

پلاگین easyBI به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از آن شما می توانید نسبت به ساخت گزارش ها و نمودار های مختلف برای نمایش اطلاعات مختلف در جیرا اقدام کنید. استفاده از سیستم Drag and Drop در این پلاگین باعث شده تا مدیریت آن خیلی راحت تر و استفاده از آن ساده تر شود.

BigPicture

BigPicture
BigPicture

آخرین مورد از انواع پلاگین جیرا که در مقاله امروز ما قصد صحبت در مورد آن را داریم به BigPicture اشاره دارد. این افزونه جیرا می تواند برای ساخت PPM مورد استفاده قرار گیرد. PPM سیستم مدیریت اطلاعات پروژه است.

به خاطر داشته باشید که این پلاگین می تواند برای مدیریت منابع، ریسک ها و راه های موجود برای طراحی آینده پروژه مورد استفاده قرار گیرد. این پلاگین می تواند به راحتی برای مدیریت چندین پروژه مختلف به کار رود. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از آن محبوبیت بالایی داشته باشد.

برای آموزش جیرا و آشنایی کامل با نرم افزار جیرا بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

آموزش صفر تا صد جیرا

آموزش مقدماتی جیرا

همه چیز درباره آموزش جیرا

آموزش جیرا

صفر تا صد آموزش جیرا

جیرا را یاد بگیرید

مزایای استفاده از پلاگین ها (افزونه های) جیرا

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که به صورت دقیق مهم ترین مزایای استفاده از پلاگین جیرا کدام اند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پلاگین های به کار رفته در نرم افزار جیرا می توانند برای اتوماتیک کردن جنبه های مختلفی از این نرم افزار مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که در تعریف پلاگین جیرا مشاهده کردید این افزونه ها به گونه ای طراحی شده اند تا یک عملیات خاص را به این برنامه اضافه کنند.

با استفاده از قوی ترین پلاگین های موجود برای جیرا شما به راحتی می توانید ابعاد مختلفی از این پروژه را تحت تاثیر خود قرار دهید. لازم به ذکر است که افزونه های جیرا لزوما” رایگان نیستند. اکثر افزونه های کاربردی، مطمئن، بروز و قوی جیرا به اشتراک ماهانه نیاز دارند.

جدا از اتوماتیک کردن و افزودن قابلیت های اضافی به این نرم افزار با استفاده از پلاگین جیرا شما خیلی راحت تر می توانید پروژه خود را مدیریت کنید. چرا که افزونه ها می توانند ابزار های مدیریتی زیادی را در اختیار شما قرار دهند. هر کدام از این قابلیت های مدیریتی به نحوی خاص پروژه را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد.

البته استفاده از افزونه های اشتباه برای یک پروژه می تواند بر روی سرعت انجام فعالیت های مختلف اثر منفی داشته باشد. پس بهتر است که لزوما” از بهترین و قوی ترین افزونه های موجود در بازار استفاده کنید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.

پر کاربردترین پلاگین ها (افزونه های) جیرا

دیگر مسئله ای که ذهن کاربران را ممکن است درگیر کند مربوط به پر کاربرد ترین انواع پلاگین جیرا است. البته که در قسمت های قبل تر ما سعی کردیم تا چند مورد از محبوب ترین و مهم ترین پلاگین های جیرا را به شما معرفی کنیم. ولی در لیست زیر شما می توانید چند مورد از دیگر پلاگین های مهم و کاربردی این نرم افزار را مشاهده کنید.

  • Automation
  • ScriptRunner
  • BigGantt
  • eazyBI Reports and Charts for Jira
  • BigPicture
  • Structure
  • Email This Issue
  • Git Integration

به خاطر داشته باشید که پر کاربرد ترین پلاگین جیرا لزوما نباید عملیات های پیچیده را ساده کند. گاهی اوقات وجود یک سیستم خاص مانند ایمیل کردن اتوماتیک اطلاعات یک مشکل می تواند روند انجام فعالیت های مختلف توسط نرم افزار جیرا را ساده تر نماید. پلاگین های معرفی شده در لیست بالا از جمله محبوب ترین و رایج ترین پلاگین های موجود در بازار به حساب می آیند. همه این پلاگین ها برای بالا بردن سرعت کار با جیرا طراحی شده اند.

کاربرد پلاگین ها (افزونه های ) جیرا

یک پلاگین جیرا می تواند برای انجام فعالیت های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. مشخص کردن کاربرد پلاگین های جیرا به صورت عمومی یک فعالیت دشوار است. به صورت کلی انواع پلاگین جیرا یا افزونه جیرا برای افزودن یک عملیات خاص به این نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرند. پلاگین ها به گونه ای طراحی شده اند که میزان بازدهی نرم افزار جیرا را بالا برده و خود نرم افزار را نیز گسترش می دهند.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید توصیه می کنیم مقالات کاربردی زیر را نیز مطالعه کنید:

صفر تا ۱۰۰ نصب و راه اندازی کانفلوئنس

ویژگیهای جیرا

همه چیز درباره جیرا

جمع بندی

امروزه محبوبیت نرم افزار جیرا همچنان رو به افزایش است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که یکی از دلایل موفقیت جیرا تعداد زیاد توسعه دهندگان آن است. این توسعه دهندگان پلاگین یا افزونه جیرا را برای گسترش قابلیت های جیرا به کاربران ارائه می دهند.

فراموش نکنید که پلاگین ها یا همان افزونه های برتر جیرا ویژگی های ارزشمندی دارند. شما باید بعد از خواندن این مقاله و آشنایی با پلاگین های برتر جیرا هر یک از آنها را متناسب با نیازمندی خود انتخاب کنید.

مقالات پیشنهادی