مدت زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

Vue فریم ورکی نوظهور اما شتابان

از مهم ترین قسمت های هر وب سایتی که نقش مستقیمی بر روی پیشرفت و تبدیل نرخ بازدیدکننده به مشتری دارد، ظاهر سایت است، از جهتی دیگر همانطور که میدانید دیدار اول مشتری با بیزینس شما، نقش بسیار مهمی در تجربه او از وب سایت شما بر ذهن مشتری بر جای خواهد گذاشت. بنابراین طراحی فرانت یک سایت از اهمیت بسیاری برخوردار است.

طراحی فرانت وب سایت شامل پروسه های طولانی و خلاقانه‌ایی است که به وسیله زبان های مختلف برنامه نویسی صورت می‌پذیرد، فرانت را نمی‌توان به وسیله تنها یک زبان برنامه نویسی طراحی کرد و زبان های برنامه نویسی فرانت هستند که با یکدیگر ترکیب میشوند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند. همانطور که می‌دانید زبان‌های فرانت شامل css ,js و html است، اما یکی از اثرگذارترین بخش‌‌های فرانت که انجام اکشن­‌ها را بر عهده دارد JS است.

Vue
نمونه داشبورد پیاده‌سازی شده با Vue

اما Vue چیست؟

ویو جی اس از فریم ورک های نوظهور، اما قدرتمند Javascript است. Vue فریم ورکی متن باز است که برای طراحی حرفه و قدرتمند رابط کاربری UI و تک صفحه های زیبا و گرافیکی استفاده میشود. زمان بسیاری از تولد این فریم ورک نمیگذرد، اما توانسته است طرفداران بسیاری را برای خود جذب کند.

این فریم ورک در سال 2013 توسط یکی از کارکنان قدیمی گوگل به اسم Even You ساخته و رونمایی شد. Even You پیش از آنکه از شرکت گوگل خارج شود از فریم ورک Angularjs  که در سال 2010 توسط گوگل رونمایی شده بود، استفاده می‌­کرد، پس تصمیم گرفت فریم ورکی را مخصوص به خود، اما سبک‌تر و انعطاف پذیر تر از Angularjs طراحی کند و این چنین شد که Vue پا به دنیای برنامه نویسی گذاشت و متولد شد.

از سرآمد‌ترین کتابخانه‌های Vue

Vue نیز مانند دیگر فریم ورک های برنامه نویسی دارای کتابخانه های بسیاری است، این کتابخانه ها ویژگی های فوق العاده بی نظیری را به فریم ورک می افزایند و سبب می شود تمامی نیازهای ما رفع شود. لازم نیست تمامی کتابخانه های Vue را نصب کنید. می توانید با بررسی و مطالعه هر یک، دست به استفاده از کتابخانه ای بزنید که مورد نیازتان است.

  1. Element UI: از مهمترین نقاط قوت Vue طراحی رابط کاربری حرفه است. این کتابخانه از بهترین کتابخانه­هایی است که می­تواند در طراحی یک رابط کاربری حرفه شما را همراهی کند. این ابزار به جهت توسعه UI وب اپلیکیشن­‌ها و دسکتاپ است و با استفاده از این فریم ورک می توانید اپلیکیشن های قدرتمندی را بسازید.
  2. IView: این ابزار برای توسعه رابط کاربری کامپوننت ها و ویجت های اپلیکیشن های شما است.
  3. Vuetify: اگر می خواهید کمپوننت هایی با قابلیت استفاده مجدد داشته باشید، می توانید از این ابزار فوق العاده استفاده کنید.
  4. Mint UI: این کتابخانه در توسعه کامپوننت‌ های Css و Js در موبایل شما را یاری می‌دهد.

چرا فریم ورک Vue ؟

Vue
چرا فریم ورک Vue

اما سوال اصلی که ممکن است برای هر یک از ما پیش بیاید، JS فریم ورک های قدرتمند دیگری همچون React و Angular دارد، پس چرا باید Vue را انتخاب کنیم؟

از مهم ترین ویژگی­های فریم ورک Vue می توان به سادگی در استفاده از آن نام برد. استفاده از این فریم ورک بسیار ساده و سریع است و هر کسی تنها با مقدار کمی دانش در زمینه برنامه نویسی JS، می تواند با این فریم ورک کار کند و تنها کافی است که مدت زمان کوتاهی را صرف یادگیری سینتکس و کد های این فریم ورک کند.

از مهم­ترین ویژگی های این فریم ورک می توان به ترند بودن آن اشاره کرد. امروزه توجه ویژه­ای به این فریم ورک می­شود و بسیاری از توسعه دهندگان رو به استفاده از این فریم ورک برده­اند و روز به روز نیز بر تعداد طرفداران این فریم ورک افزوده می­شود، بنابراین آینده درخشانی برای این فریم ورک پیش­بینی می­شود و از جهت دیگر بسیاری از شرکت های بزرگ نیز  به این فریم ورک روی می آورند.

از مهمترین دلایل پیشرفت  و آینده روشن این فریم ورک می توان به روی آوردن شرکت هایی بزرگی همچون علی بابا و شیائومی و Gitlab به این فریم ورک اشاره کرد، هر روزه نیز بر طرفداران این فریم ورک افزوده می­شود و شرکت های بزرگ بیشتری در حوزه تکنولوژی به این فریم ورک روی می­آورند.

چه ویژگی‌­هایی سبب این همه محبوبیت فریم ورک Vue شده است؟

هر فریم ورکی دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است، اما فریم ورک Vue در معنای واقعی کلمه فوق العاده است، در ادامه به بررسی و معرفی ویژگی هایی خواهیم پرداخت که سبب محبوبیت فوق العاده زیاد این فریم ورک گشته است.

  • انعطاف فوق العاده

از محبوب ترین قابلیت های این فریم ورک می توان به قابلیت استفاده کدهای تولید شده توسط این فریم ورک در پروژه های دیگر اشاره کرد. بسیاری از توسعه دهندگانی که از این فریم ورک استفاده می کنند عنوان کرده اند که از مهم ترین دلایل استفاده آنها از این فریم ورک این قابلیت فریم ورک است.

  • توسعه دسکتاپ و موبایل

با استفاده از این فریم ورک می توان انواع از اپلیکیشن ها را برای دسکتاپ و موبایل توسعه داد. این قابلیت می تواند کار ها را بسیار سرعت و سهولت ببخشد.

  • قدرت فوق العاده

این فریم ورک از قابلیت های فوق العاده زیادی برخوردار است، از این رو می توان از آن در انواعی از پروژه های کوچک و بزرگ استفاده کرد و هیچ نگرانی نداشته باشید. نادین سافت جهت توسعه بخش فرانت خود از این تکنولوژی استفاده می‌کند. جهت هرگونه راهنمایی با ما در تماس باشید.

Vue
ویژگی هایی که سبب این همه محبوبیت فریم ورک Vue Js  شده است

Vue دارای چه معایبی است؟

از مهم ترین معایب این فریم ورک می توان به ناقص بودن داکیومنت های انگلیسی این فریم ورک اشاره کرد، زیرا این فریم ورک توسط توسعه دهنده ای چینی پدید آمده است، از این رو بیشتر داکیومنت‌های آن به زبان چینی است و ممکن است کمی با مشکل روبه رو شوید.

اما نگران نباشید!

اینکه بیشتر داکیومنت های موجود برای این فریم ورک به زبان چینی است و اکثرا با زبان چینی هیچ آشنایی نداریم، اما نگران نباشید امروزه با پیشرفت ترجمه گر ها می توان به راحتی تمامی زبان ها را حتی به فارسی و یا انگلیسی ترجمه کرد.

نقطه قوت Vue در مقابل دیگر رقبا

جاوا اسکریپت دارای فریم ورک‌های قدرتمند دیگری مانند React و Angular نیز هست، پس چرا Vuejs ؟

این فریم ورک از سهولت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فریم ورک ها برخوردار است، بنابراین یادگیری آن سریع تر و در مدت زمان بسیار کمتری انجام میشود و می تواند انتخاب مناسبی برای افراد تازه کار باشد. اما این تنها برتری این فریم ورک فوق العاده نیست! این فریم ورک از حجم بسیار بسیار کمتری نسبت به دیگر فریم ورک ها برخوردار است و علی رغم حجم کم، دارای تمامی ماژول های Angular است، در واقع می توان Vue را فریم ورکی با قدرت Angular و با حجم بسیار کمتر و انعطاف بسیار بیشتر بیان کرد.

Vue در گوگل ترندز

vue در گوگل ترندز

اگر یک سرچ ساده در گوگل ترند کنید، مشاهده خواهید کرد که این فریم ورک نسبت به دو فریم ورک دیگر از میزان جست و جو بسیار کمتری برخوردار است، اما نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است این است که دو فریم ورک دیگر درحال سقوط هستن و روز های آخر اوج بودنشان است و در عوض Vue در حال اوج گرفتن و از پا خواستن است.

Vue.js از بهترین فریم ورک های امروزه فرانت است و آینده درخشانی برای آن پیش‌بینی می‌شود، این فریم ورک به معنای واقعی بی‌نظیر است، این فریم ورک انجمن های فعال بسیاری دارد و از بالاترین تگ‌ها در stackoverflow برخوردار است و از این رو یادگیری آن از سهولت بسیاری برخوردار است.

منابع

[1] https://medium.com/swlh/vue-vs-react-vs-angular-what-framework-would-you-choose-5d77a3680b0d

[2] https://coderlife.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87%DB%8C-react-%D9%88-vue-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-k0s44olxezc6

مقالات پیشنهادی