مدت زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

مزایا و معایب استفاده از موتورهای جستجو و الاستیک

موتورهای جستجو و الاستیک مزایا و معایب زیادی دارند. بی شک برای استفاده از موتورهای جستجو و الاستیک سرچ همه کسب و کارها با یک سوال مهم مواجه می شوند: مزایای استفاده از موتور جستجوی الاستیک سرچ چیست؟ اصلا الاستیک سرچ چه مزایایی را در خود جای داده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که موتورهای جستجو و الاستیک سرچ به گونه ای طراحی شده اند تا سیستم جستجوی کسب و کار شما را متحول سازند.

در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از انواع سیستم جستجو در دنیا وجود دارد. هر کدام از این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که دارای یک سری مزایای خاص هستند. در ضمن شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که رابطه خوب موتورهای جستجو و Elasticsearch باعث شده تا استفاده از آنها در موقعیت های مختلف رایج شده باشد. امروز ما قصد داریم تا مهم ترین مزایا و معایب موتورهای جستجو و Elasticsearch را برای شما مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

موتورهای جستجو و الاستیک
موتورهای جستجو و الاستیک

سرویس سرچ و جستجو در اپلیکیشن / مزایا و معایب

بیایید تا کارمان را با بررسی مزایای استفاده از موتورهای جستجو و Elasticsearch در برنامه های خاص شروع کنیم. به صورت کلی برای طراحی یک سیستم جستجو شما می توانید از چند راه مختلف استفاده کنید. طراحی سیستم بر پایه الاستیک سرچ درون یک اپلیکیشن می تواند برای شما با مزایای زیادی همراه باشد.

این موتور جستجو قابلیت های تحلیلی زیادی را به شما می دهد. در نتیجه با دریافت یک ورودی ساده شما می توانید خروجی های جالب و متنوعی را در اختیار کاربران قرار دهید. لازم به ذکر است که استفاده از سرویس سرچ (جستجو) در اپلیکیشن بر پایه Elasticsearch به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت تر جستجوهای خود را انجام دهید. از آنجایی که هسته الاستیک سرچ بر پایه جاوا طراحی شده و استفاده از آن در برنامه های اندرویدی و موبایلی خیلی راحت است.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مزایا و معایب الاستیک سرچ

لازم به ذکر است که طراحی موتورهای جستجو و Elasticsearch در یک برنامه معایب خاصی را نیز به همراه دارد. اولین عیب ترکیب موتورهای جستجو و الاستیک مربوط به محدودیت های انتخاب زبان است. به صورت کلی شما به راحتی نمی توانید از Elasticsearch در یک سری از زبان ها استفاده کنید.

برخی از زبان ها همچنان فرمت JSON را مورد پشتیبانی قرار نمی دهند. در چنین شرایطی امکان استفاده از الاستیک سرچ وجود ندارد چرا که JSON را می توان به عنوان تنها آیتم ورودی و خروجی Elasticsearch شناسایی کرد. جدا از این مسئله وجود داده های خیلی سنگین در یک برنامه می تواند پروسه مدیریت اطلاعات قرار گرفته در Elasticsearch را کمی دشوار کند. بنابراین لازم است که شما این مورد را نیز مد نظر تان قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

موتورهای جستجو و الاستیک
موتورهای جستجو و الاستیک

بیشتر بخوانید: دوره آموزشی الاستیک سرچ

الاستیک استک | مزایا و معایب

جدا از مزایا و معایب استفاده از Elasticsearch به کارگیری الاستیک استک هم برای شما مزایای زیادی دارد. اولین مزیت الاستیک استک رایگان بودن آن است. برای استفاده از این سرویس شما نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید. به صورت کلی الاستیک استک به صورت کامل رایگان بوده و در حالت اپن سورس در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که برای استفاده از این سیستم نیازی به پرداخت هزینه های سنگین اشتراک و لایسنس ندارید.

دومین مزیت آن مربوط به گزینه های میزبانی است. زمانی که شما در حال پیاده سازی الاستیک استک هستید گزینه های زیادی برای میزبانی خواهید داشت. البته که الاستیک استک یا الک استک به صورت محلی در سرور های اصلی شرکت های خاص هم نصب می شود.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره آموزش الاستیک سرچ

در نتیجه استفاده از آن مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. مهندسین MSP و سیستم OpenSearch آمازون هم از این سرویس پشتیبانی می کنند. ایجاد لاگ های حرفه ای با استفاده از اطلاعات ورودی دیگر مزیت استفاده از الک استک هستند. به صورت کلی با استفاده از الاستیک سرچ شما به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید لاگ های حرفه ای را در محیط های کلود طراحی کنید. همه این موارد به شما کمک می کنند تا سیستم جستجوی قوی را در اختیار داشته باشید.

ولی الک استک معایب خاصی نیز دارد. پیچیدگی در مدیریت را می توان به عنوان اولین عیب این سیستم اشاره کرد. در ضمن برای راه اندازی آن به سیستم ها و سرور های قوی نیاز دارید. گاهی اوقات هزینه پرداختی کاربران برای این سرور ها تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

موتورهای جستجو و الاستیک
موتورهای جستجو و الاستیک

 موتورهای جستجو و الاستیک

Integration و ادغام الاستیک با بقیه سیستم ها | مزایا و معایب

شما می توانید الاستیک سرچ را به صورت کامل با بقیه سیستم ها نیز ادغام کنید. توجه داشته باشید که با ادغام الاستیک سرچ امکان دسترسی به نتایج متنوعی برای شما وجود خواهد داشت. به صورت کلی این پروسه به شما کمک می کند تا راحت تر از امکانات الاستیک سرچ در قالب پروژه های مختلف استفاده کنید.

با ادغام Elasticsearch و بقیه سیستم ها بسته به نوع سیستم و هدف شما می توانید به نتایج متنوعی دسترسی داشته باشید. مثلا برخی از تیم های توسعه دهنده از Elasticsearch برای ایجاد داده های بصری و زیبا استفاده می کنند. در این شرایط ترکیب Elasticsearch به عنوان سیستم پس زمینه و پردازش کننده به شما اجازه می دهد تا اطلاعات را دریافت کنید و سپس با استفاده از سیستم های مخصوص بصری سازی می توانید نسبت به طراحی داده های بصری و تصویری اقدام نمایید. البته که این تنها مزیت استفاده از ادغام الاستیک سرچ نیست.

بیشتر بخوانید: ویژگیهای الاستیک سرچ

با ادغام Elasticsearch و دیگر سیستم ها به راحتی می توانید ایده های خلاقانه ای را پیاده سازی و مدیریت کنید. وجود عملیات های نسبتا ساده و سر راست در الاستیک سرچ این امکان را فراهم کرده است که مدیریت آن در ترکیب با دیگر سیستم ها راحت باشد.

این مسئله تا زمانی صادق است که شما به اطلاعات زیادی دسترسی نداشته باشید. دیگر مزیت ادغام Elasticsearch با دیگر سیستم ها مربوط به عملکرد و سرعت عملیات است. به صورت کلی سرعت عملکردی الاستیک سرچ به شدت بالا بوده و شما با خیال راحت می توانید آن را در جهت بهبود وضعیت سیستم مورد استفاده قرار دهید. اگر شما هم به دنبال پیاده سازی سرویس های الاستیک سرچ هستید می توانید از خدمات تیم نادین سافت به راحتی استفاده کنید.  

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مزایا و معایب الاستیک سرچ

موتورهای جستجو و الاستیک
موتورهای جستجو و الاستیک

موتورهای جستجو و الاستیک

کلاسترینگ الاستیک / مزایا و معایب

آخرین مبحثی که در بررسی مزایای موتورهای جستجو و الاستیک ما قصد بررسی آن را داریم مربوط به کلاسترینگ الاستیک است. به صورت کلی با کلاسترینگ الاستیک شما می توانید یک مجموعه از سرور های متصل شده ایجاد کنید. در دنیای الاستیک سرچ سرور های متصل شده نود نام دارند.

اصلی ترین هدف این سیستم پخش اطلاعات به صورت برابر و منظم میان همه سرور ها است. اگر شما فقط از یک نود استفاده می کنید می توانید کلاسترینگ را بر روی همان پیاده سازی کنید. کاهش ترافیک و فشار به عنوان اولین مزیت استفاده از این سیستم است. با کلاسترینگ الاستیک شما می توانید ترافیک ورودی و تعداد درخواست ها را مدیریت کنید. ولی سختی برنامه نویسی و پروسه طراحی پیچیده باعث شده تا برخی از توسعه دهندگان نسبت به انجام این کار علاقه ای نشان ندهند.

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات جامعی درباره موتورهای جستجو و الاستیک کسب کرده باشید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با ادغام Elasticsearch و سایر ابزارهای Elastic Stack می‌توانید نتایج بسیار بیشتری را دریافت کنید. همچنین مزیت‌ اصلی الاستیک سرچ ارتقا ابزارها و فناوری‌هایی است که از آنها استفاده می‌کنید در حالی که نیازی به اضافه کردن دیتابیس جدیدی ندارید.

مقالات پیشنهادی