مدت زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

همه چیز درباره موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ

موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ رابطه ای مستقیم با هم دارند. به صورت کلی الاستیک سرچ یا الستیک سرچ می تواند نحوه عملکرد کلی یک موتور جستجو را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهد. این سیستم جستجو به گونه ای طراحی شده است تا با استفاده از آن طراحان یک موتور جستجو بتوانند به راحتی نیاز های خود را رفع کنند. توجه داشته باشید که موتورهای الاستیک سرچ امروزه کاربردهای زیادی پیدا کرده اند. هسته این موتور های خاص و کاربردی توسط زبان برنامه نویسی جاوا طراحی شده است.

لازم به ذکر است که امروزه شرکت های بزرگ زیادی هستند که از این سیستم برای جستجوی خود استفاده می کنند. در مقالات پیشین نادین سافت درباره الاستیک سرچ چیست؟ ۸ کاربرد اصلی آن و راهکار نصب الستیک سرچ (Elasticsearch) و ۴ مزیت آن صحبت کردیم. امروز ما قصد داریم تا در مورد الاستیک سرچ و رابطه آن با موتور های جستجو با شما صحبت کنیم. پس اگر شما هم در مورد موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ کنجکاو هستید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ
موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

آشنایی با موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ

بیایید تا کارمان را با آشنایی با موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ شروع کنیم. اصلا الاستیک سرچ چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که elasticsearch یک موتور جستجو طراحی شده بر پایه کتابخانه جاوا است. این موتور امکانات متنوعی را در اختیار تیم های طراحی کننده موتور جستجو قرار می دهد.

این سیستم با استفاده از پروتکل های خاص خود می تواند متن های بزرگ و حجیم را پردازش کند. در حال حاضر هسته این سیستم به صورت اپن سورس یا متن باز در اختیار همه کاربران قرار گرفته است.

در نتیجه افراد با استفاده از الاستیک سرچ به راحتی می توانند نیاز های خود را رفع کنند. خیلی از زبان های برنامه نویسی بزرگ دنیا همچون جاوا، سی شارپ، پی اچ پی، پایتون و غیره از این سیستم جستجو پشتیبانی کرده و به کاربران خود اجازه می دهند تا نیاز های خود را با استفاده از آن رفع کنند.

مطلب مرتبط: دوره آموزشی الاستیک سرچ

موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ با هم رابطه خوبی دارند. برخی از موتور های جستجوی اینترنتی و درون سازمانی با استفاده از الاستیک سرچ نتایج دقیق و جالبی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. به همین علت هم استفاده از این سیستم سرچ یا جستجو در موقعیت های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است.

مسئله دیگری که شما باید به آن توجه داشته باشید مربوط به آنالیز متن است. گاهی اوقات یک موتور جستجو به آنالیز متن نیاز دارد تا بتواند متن ورودی را پردازش کند و اطلاعات مورد نیازش را بر اساس ورودی دریافت کند. در این شرایط استفاده از الاستیک سرچ به تیم های توسعه دهنده کمک می کند تا خیلی راحت و بدون هیچ مشکل خاصی نسبت به پردازش متون سنگین اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: 10 موتور جستجوی برتر دنیا در سال 2022

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ
موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

 

این مسئله به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا سیستمی را طراحی کنند که در آن کاربر یک متن خاص را ثبت کرده و موتور جستجو متونی که شبیه آن هستند را نیز به کاربر نمایش می دهد. نسخه عملیاتی این سیستم سرچ را می توان در اکثر شرکت ها و موسسات بزرگ مشاهده کرد.

الاستیک سرچ ویژگی ها و قابلیت های زیادی دارد. دلیل رابطه خوب موتور‌های جستجو و Elasticsearch هم وجود همین ویژگی های مطلوب است. به عنوان مثال یکی از همین ویژگی های مطلوبی که توانسته محبوبیت این سیستم جستجو را افزایش دهد مربوط به جستجوی سریع و تحلیل داده به صورت سریع است. الاستیک سرچ با استفاده از هوش مصنوعی می تواند داده های ورودی و دریافتی خود را پردازش کند.

مطلب مرتبط: 20 موتور برتر جستجو در دنیا

ویژگیهای موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ                      

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که مهم ترین ویژگی موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ رابطه ای مستقیم با یکدیگر دارند. Elasticsearch برای جستجو اسناد مورد استفاده قرار می گیرد. وجود الگوریتم خاص و پیچیده را می توان به عنوان اولین ویژگی مثبت این سیستم شناسایی کرد. به صورت کلی الاستیک سرچ یک سیستم توزیع شده است.

مطلب مرتبط: الاستیک سرچ چگونه کار می کند

یعنی شما می توانید ایندکس های ورودی را به تکه های ریز تر با نام توکن تقسیم کنید و سپس بر اساس توکن های ساخته شده یک متن را جستجو کنید. جدا از این مسئله ورودی هایی که سیستم الاستیک سرچ دریافت می کند فقط مخصوص نوشته های ساده یا ورودی کاربران نیست. شما می توانید حجم گسترده ای از داده را به عنوان ورودی سیستم جستجو (elasticsearch) قرار دهید.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره الاستیک سرچ

گاهی اوقات شرکت های مختلف الاستیک سرچ را طوری طراحی می کنند که لاگ های خاصی را به عنوان ورودی دریافت کنید. موتور‌های جستجو و elasticsearch می توانند با استفاده از همین ویژگی به شما کمک کنند تا جلوی رخنه امنیتی مجموعه را بگیرید یا اینکه مشکلات احتمالی مجموعه خود را در آینده آنالیز کنید. همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از سیستم های جستجوی خاصی همچون elasticsearch نتایج فوق العاده مطلوب و خوبی را برای شما به همراه داشته باشند. در سال 2019 نیز تیم توسعه دهنده این سیستم سرچ از یک سری ویژگی های امنیتی خاص رونمایی کرد. این ویژگی های امنیتی می توانند امنیت اطلاعات کاربران را بیش از پیش تامین کنند.

 

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ
موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ همیشه در طراحی سیستم های درون شرکتی کاربرد ندارند. از جمله موقعیت هایی که در این سیستم جستجو استفاده می شوند می توان به جستجو در برنامه های مختلف، جستجو در وب سایت های متنوع، جمع آوری و آنالیز داده های مختلف، نظارت بر روی عملکرد برنامه و مدیریت خطاها، تحلیل داده های اصلی برنامه، تحلیل داده های امنیتی برنامه و تحلیل داده های مربوط به کسب و کار اشاره کرد.

لازم به ذکر است که موتور های جستجو به راحتی از همه قابلیت های elasticsearch استفاده می کنند تا قدرت خود را افزایش دهند. در نتیجه اگر شما هم به دنبال یک سیستم جستجو خاص و قوی هستید که ویژگی های مثبت زیادی را در خود جای داده است بی شک به کار گیری elasticsearch نتایج مطلوبی را برایتان به همراه خواهد داشت.

روش کار موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ

آخرین مبحثی که در مقاله امروز ما قصد بررسی آن را داریم روش کار موتورهای جستجوی و elasticsearch است. به صورت کلی موتور‌های جستجو و elasticsearch پروسه پردازش اطلاعات پیچیده و دشواری را در خود جای داده اند. الگوریتم های به کار رفته در طراحی این موتور ها به گونه ای طراحی شده اند تا با پیچیدگی زیاد پردازش اطلاعات را در بهترین حالت انجام دهند. ولی به صورت ساده و کلی شما فایل ها یا اطلاعات ورودی را تحت فرمت JSON در اختیار الاستیک سرچ قرار می دهید.

بیشتر بخوانید: روش کار موتورهای جستجو

موتورهای جستجو و الاستیک سرچ
موتورهای جستجو و الاستیک سرچ

موتورهای جستجو و elasticsearch در این حالت در سمت سرور فایل اصلی را ذخیره کرده و کلید قابل جستجو را ایجاد می کنند. این کلید می تواند به شما کمک کند تا جستجو را با موفقیت انجام دهید. در نهایت با استفاده از API یا رابط میان بک اند و فرانت اند می توانید فایل JSON را جستجو کنید و با استفاده از کلید ایجاد شده آن را پردازش نمایید.

مطلب مرتبط: ۹ کاربرد موتور جستجو با الستیک سرچ

جمع بندی

نادین سافت با داشتن سابقه ای طولانی در زمینه طراحی نرم افزار های کاربردی آماده ارائه خدمات مربوط به طراحی الاستیک سرچ و نصب آن برای مجموعه شما است. با ما در ارتباط باشید.  

مقالات پیشنهادی