مدت زمان تقریبی مطالعه: 16 دقیقه

7 معیار برای انتخاب بهترین شرکت نرم‌ افزاری

چگونه بهترین شرکت نرم‌ افزار را برای توسعه سامانه تحت وب خود انتخاب کنم؟ تصور کنید هیچ ذهنیتی از بهترین شرکت نرم‌ افزار که می‌تواند این کار را برای شما به سرانجام برساند ندارید اما تکه‌هایی از یک پازل در دستان تان است که می‌توانید با کنار هم قرار دادن آنها – به درستی – به جواب این معما برسید. ما در نادین سافت این تکه‌های پازل را به دستان شما می‌دهیم و ساخت تصویر نهایی را به دست خودتان می‌سپاریم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ادامه‌ی این مطلب را مطالعه نمایید.

برای مشاوره و دریافت خدمات نرم افزاری همین الان با نادین سافت تماس بگیرید.

چگونه می توانیم بهترین شرکت نرم افزار را برای کسب و کار سازمان خود پیدا کنیم؟

نیاز به پیدا کردن بهترین شرکت نرم‌ افزاری برای سفارش یک سامانه تحت وب دشوار است. به چه دلیل؟ یکی از مهم‌ترین عوامل این ماجرا را می‌توان تعدد فری‌لنسر‌ها و یا شرکت‌های نرم‌ افزاری دانست که تعداد شان روز به روز در حال افزایش است و آنچه در این میان ممکن است کمتر به چشم ­آید، توانایی آن شرکت یا آن شخص برای انجام تمام و کمال ِآن پروژه است.

به تعبیر دیگری، هرگز نمی‌توان اهمیت کیفیت پروژه‌ای که در انتها به شما – به عنوان کارفرما – ارائه می‌شود را دست کم گرفت: مثلا یک سامانه تحت وب که دارای ایرادات فراوانی است آیا می‌تواند نیاز شما را برآورده کند؟ حتی اگر با معروف‌ترین و بهترین شرکت نرم‌ افزاری همکاری کرده باشید، باز هم نام و آوازه آن شرکت به شما کمکی نخواهد کرد.

اما چگونه می‌توان از پیش از شروع یک پروژه با یک شرکت، به کیفیت و توانمندی تیم ِآن شرکت اعتماد کرد؟ انتخاب یک شرکت توسعه نرم افزار برای برون سپاری پروژه‌های تحت وب، نرم‌ افزار‌های مخصوص موبایل و غیره، کار چندان آسانی نیست چرا که بخش کثیری از سرمایه و وقت شما به پای ِآن صرف خواهد شد. چه باید کرد؟ آیا می‌توان پاسخی برای نیاز جستجو کنندگان پیدا کرد؟

قرار نیست در این مطلب در مورد روش‌های پیش پا افتاده و تکراری صحبت کنیم. در این مطلب یک راهنمای جامع و کامل پیش روی شما قرار خواهیم داد تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و بهترین شرکت نرم‌ افزاری را برای برون سپاری پروژه تحت وب خود بیابید. نادین سافت برای حل این معما، در کنار شماست.

بهترین شرکت نرم‌افزار
بهترین شرکت نرم‌ افزار

یک شرکت نرم افزاری حرفه ای و متعهد چه ویژگی هایی دارد؟

در ابتدا به بررسی ویژگی‌های بهترین شرکت نرم‌ افزاری خوب با قابلیت ارائه راهکار تحت وب سفارشی خلاق می‌پردازیم. این ویژگی‌ها مانند یک چک لیست هستند که می‌توانید همیشه از آن استفاده کنید تا بتوانید بهترین بهترین شرکت نرم‌ افزاری را از بین کلیه شرکت‌های توسعه نرم افزار که قصد دارند پروژه‌ی سامانه تحت وب شما را انجام دهند، انتخاب کنید:

1.       وجود تیم جوان و پویا ( وجود اشتیاق به پیشرفت، تلاش مستمر، تیم فعال )

2.       استفاده از نیروی متخصص و حرفه ای

3.       توجه به موضوع R&D (تحقیق و توسعه) و به روزرسانی مداوم دانش اعضا (آگاهی از دانش روز)

4.       استفاده از متدولوژی‌های جهانی برای کنترل تولید (اسکرام ، اجایل)

5.       استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه (کلیک آپ و …)

6.       استفاده از ابزارهای مدیریت ارتباطات و جلسات

7.       ارتباط پیوسته و مستقیم با کارفرما (جلسات مکرر پیش از قرارداد، حین اجرای پروژه و پس از تحویل پروژه)

8.       همراهی با کارفرما برای شناخت دقیق نیازش (تحلیل دقیق شرایط کارفرما، کمک در تهیه RFP، ارائه طرح اولیه و موکاپ)

9.       شفافیت در ارتباط و اعلام تمام موانع احتمالی (پرهیز از وعده‌های بی پایه و اساس)

10.   قرارداد منصفانه (قیمتی رقابتی با حداکثر کیفیت و خدمات)

11.   تعهد به قرارداد و چهارچوب‌های کارفرما (رعایت اصول ارتباط سازمانی و حرفه‌ای)

12.   پایبندی به رعایت اصول محرمانگی و حفظ اطلاعات کارفرما (امضا قرارداد NDA)

13.   توانایی ایجاد راهکارهای خلاقانه (راهکارهای جدید با بهره‌وری بالا)

14.   امکان ارائه ضمانت‌های معتبر (ضمانت نامه بانکی، چک، مبلغ حسن انجام کار)

15.   پاسخگو بودن در تمام مراحل پیش ، حین و پس از تولید (در دسترس بودن برای کارفرما)

16.   رزومه در دسترس و امکان تحقیق از کارفرمایان گذشته

بهترین شرکت نرم‌افزار
انتخاب بهترین شرکت نرم‌ افزار

استاندارد‌های انتخاب بهترین شرکت نرم‌ افزار برای سفارش یک سامانه تحت وب

برای انتخاب بهترین شرکت تولید نرم‌ افزار باید یک لیست از شرکت‌هایی که ویژگی‌های زیر را دارند تهیه کنید. با رسیدن به هر ویژگی و بررسی ِشرکت‌ها از آن لحاظ، می‌توانید یکی یکی آنها را خط زده و لیست خلاصه‌تری داشته باشید تا نهایتا به یک شرکت برسید که از نظر شما برای سپردن پروژه ساخت سامانه تحت وب برای کسب و کار شما مناسب و شایسته است.

1. ارتباطات

هر مدیر کسب و کار یا کارفرما برای یافتن بهترین شرکت توسعه نرم‌ افزار برای برون سپاری ِپروژه سامانه تحت وب خود در ابتدا به دنبال معیار‌های پیش پا افتاده‌ای است. مثلا نرخ و تعیین هزینه‌های مربوط به انجام پروژه، بزرگی آن شرکت، حوزه فعالیت ِآن شرکت و غیره. اما بسیاری از افراد در ابتدای این مسیر، چگونگی ِارتباط با شرکت مورد نظر را در نظر نمی‌گیرند.

منظور از ارتباط برای یافتن بهترین شرکت نرم‌ افزار چیست؟ برخی از افراد در ابتدا فکر می‌کنند که منظور از ارتباط در این جا به معنی پایدار نگه داشتن ارتباط با شرکت نرم‌ افزاری مورد نظر است. اما باید فراتر از این موضوع هم به ماجرا فکر کرد. برخی از شرکت‌ها وجود دارند که فاقد مهارت‌های برقراری ارتباط و هوش هیجانی، تسلط به زبان انگلیسی، درک تفاوت‌های فرهنگی، و غیره هستند.

شرکت‌هایی که ارتباطات را با شما به عنوان کارفرما به صورت پایدار نگه می‌دارند اغلب همان شرکت‌هایی هستند که باید در لیست ِانتخابی تان جای داشته باشند. چنین تیمی ‌به انجام ِکار به صورت دقیق و با توجه به جزئیات ویژه اهمیت می‌دهند و می‌توانند کارِ مورد قبولی را به شما ارائه کنند.

2. اندازه‌ی آن شرکت چقدر است؟

اندازه و بزرگی یا وسعت بهترین شرکت نرم‌ افزار، به تعیین مقیاس‌های پروژه‌هایی که به آنها سپرده می‌شود کمک می‌کند. شرکت نرم‌ افزاری با وسعت ِبسیار زیاد اغلب با شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ کار می‌کند. و از این رو، اگر شما نیز به عنوان یک کسب و کار دارای وسعت زیاد شناخته می‌شوید، باید با این گروه از شرکت‌های نرم‌ افزاری همکاری داشته باشید.

شرکت‌های کوچک‌تر اغلب تجربه‌های کم ِهمکاری با کسب و کارهای مختلف دارند و در نتیجه سپردن ِکار به آنها ریسک بالایی دارد. اما اگر اندازه شرکت یا کسب و کار شما هم کُفو ِآنها است، می‌توانید سامانه تحت وب خود را به آنها بدهید تا بهترین خروجی را برایتان تولید کنند.

اصولا بهترین شرکت نرم‌ افزاری، تیم ِبزرگی نیز دارد که به این واسطه می‌تواند از پس پروژه‌های بزرگ برآید. همچنین این شرکت‌ها منابع و تکنولوژی به روز در دسترس دارند که خیال شما را از بابت درست انجام شدنِ پروژه تان آسوده خواهد کرد. در صورتی که تیم آنها برای انجام پروژه تان کافی نباشد (مثلا تعداد متخصصان کم باشد) آنها می‌توانند افرادِ مناسب را انتخاب کرده و کار را به آنها بسپارند.

از این رو توسعه تیم و دسترسی به منابع برای بهترین شرکت نرم‌ افزار سخت و پیچیده نخواهد بود. پس بهترین شرکت نرم‌ افزاری از نظر اندازه می‌بایست با شما یکسان و در یک سطح باشد.

بهترین شرکت نرم‌افزار
ارتباطات

3. قیمت گذاری

قیمت گذاری اولین معیار و مهم‌ترین معیار انتخاب بهترین شرکت تولید نرم‌ افزار برای برون سپاری پروژه سامانه تحت وب نیست اما بی اهمیت یا فاقد ارزش هم نیست. مقرون به صرفه بودن ِقیمتی که برای انجام کار به شما پیشنهاد می‌شود، بسیار حائز اهمیت است.

در این حوزه، نه ارزان بودن خدمات باید مهم باشد و نه بیش از حد گران بودن، بلکه صرفا مقرون به صرفه بودن باید مد نظرتان باشد. برای بررسی دقیق‌تر هزینه‌ای که باید به یک مجموعه به عنوان بهترین شرکت نرم‌ افزار بپردازید می‌بایست مقدار کاری که آنها ملزم هستند برای شما انجام دهند را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر شما تنها در طول یک دوره خاص در یک پروژه تنها به برخی از خدمات ِآنها نیاز دارید، اصلا منطقی نیست که کل تیم یا برخی افراد متخصص در آن به صورت تمام وقت برای شما کار کنند و بابت آن هزینه‌ای را دریافت کنند؛ یا اینکه هزینه یک پروژه‌ی کامل را از شما بگیرند و برعکس.

اگر قرار است در کل یک دوره‌ی زمانی کل تیم برای شما کار کنند تا پروژه به تکمیل برسد، منطقی نیست که آنها مثلا هفته‌ای 40 ساعت برای پروژه تان وقت بگذارند و اصطلاحا ساعتی کار کنند. در نظر گرفتن این جزئیات بسیار مهم در کاهش هزینه‌ها و رسیدن به یک توافق دو طرفه بسیار حائز اهمیت است و باید آن را جدی بگیرید.

همچنین از نرخ دستمزد مهندسان ِتیم آن شرکت نرم‌ افزاری نیز اطلاعات کسب کنید و سپس یک قرارداد رضایت بخش بنویسید. در قرارداد باید حجم و میزان کاری که باید انجام شود، به طور شفاف بیان شود و تیم ِبهترین شرکت نرم‌ افزاری به شما اعلام خواهد کرد که چند ساعت و به همان میزان چه مقدار کار باید بر روی پروژه سامانه تحت وب ِشما انجام شود. میزان هزینه‌ای که باید از جانب شما به عنوان کارفرما پرداخت شود نیز به همین شیوه تعیین خواهد شد.

4. بررسی نوع خدمات برای انتخاب بهترین شرکت نرم‌ افزاری

هر شرکتی با مجموعه خدمات مختلف نرم‌ افزاری عموما بهترین شرکت نرم‌ افزار نیست. تجربه ثابت کرده است که اغلب شرکت‌ها در یکی دو خدمت معینی که ارائه می‌دهند – نسبت به سایر خدمات – بهتر عمل می‌کنند.

از این رو بررسی کنید و ببینید که چه نوع خدماتی در آن شرکت نرم‌ افزاری ارائه می‌دهند؟ آیا آنها می‌توانند برای ایجاد و تولید نرم‌ افزار‌ها از پله نخست اقدام کنند یا تنها خدمات آنها به بخش خاص و کنترل شده‌ای مربوط می‌شود؟ آیا آنها در توسعه‌ی نیازی که شما به عنوان کارفرما دارید مهارت دارند یا خیر؟ بررسی توانایی‌های یک مجموعه به عنوان بهترین شرکت نرم‌ افزار، می‌تواند به شما کمک کند بدانید دقیقا باید تا چه اندازه و به چه میزان به آنها اعتماد کنید و کار تولید نرم‌ افزار تحت وب خود را به آنها بسپارید.

بدیهی است شرکت‌های نرم‌ افزاری که راه حل‌های فین تک (fintech) را توسعه می‌دهند و در زمینه تولید نرم‌ افزار‌های موبایلی، خدمات P2P تخصص دارند، نمی‌توانند به همان اندازه در خدمات توسعه نرم‌ افزار تحت وب خوب باشند.

بهترین شرکت نرم‌افزار
خدمات

5. تخصص و تجربه بهترین شرکت نرم‌ افزاری

بررسی پرسنل و تیم شرکت نرم‌ افزاری مورد نظر در پیدا کردن بهترین شرکت نرم‌ افزاری به شما کمک ویژه‌ای می‌کند. بسیاری از مدیران به این نکته توجه نمی‌کنند اما بررسی تیم کمک می‌کند بدانید هر شخص در این شرکت با چه میزان دانش و آگاهی در حال کار است و کل این پرسنل چگونه می‌توانند به شما کمک کنند. به عنوان مثال آنها به واسطه کدام یک از زبان‌های برنامه نویسی و کدام یک از پایگاه داده‌های رایج برای ساخت سامانه تحت وب برای کسب و کارتان فعالیت می‌کنند؟ انتخاب یک تیم آشنا و دارای تجربه به زبان برنامه نویسی مورد نظر کمک میکند نتایج بسیار پخته‌تری از این همکاری کسب کنید.

تجربه در کنار تخصص معنا پیدا می‌کند. تجربه‌های فراوان، یک مجموعه را به بهترین شرکت نرم‌ افزاری برای ارائه راهکارهای تحت وب جهت ساخت یک سامانه با کمترین ایرادات و باگ‌ها یا کدنویسی ِغیر استاندارد تبدیل می‌کند. آشنایی با میزان تجربه تیم بهترین شرکت نرم‌ افزار در مرحله‌ی بررسی ِ بزرگی و وسعت آن شرکت – تا حد زیادی – به شما اطلاعات لازم را در مورد توانایی‌های افراد ِ آن شرکت به شما خواهد داد. اما در عین حال، نباید از بررسی دقیق توانایی و تجربه پرسنل و تیم ِآن غافل بمانید.

بهترین شرکت نرم‌افزار
تیم

6. بررسی بازخورد مشتریان سابق

در صفحات و شبکه‌های اجتماعی یا سایت رسمی ِآن شرکت جستجو کنید و نظرات یا بازخورد عمده مشتریان و کاربرانِ آنها را برای انتخاب بهترین شرکت نرم‌ افزار تحت نظر بگیرید. حجم عظیمی از نظرات منفی نمی‌تواند نشان دهنده موفق بودن همکاری‌های مختلف با آن شرکت باشد. همچنین در طی دوره‌های زمانی ِخاصی، برخی از شرکت‌های نرم‌ افزاری توسط برترین و شناخته شده‌ترین سایت‌های روز به عنوان بهترین شرکت‌های نرم‌ افزاری ِفعال معرفی می‌شوند که می‌توانید این لیست‌ها را نیز برای کسب اطلاعات بیشتر بررسی نمایید.

7. چابکی

آگاهی از شیوه‌های توسعه چابک برای بهترین شرکت نرم‌ افزار در دنیای امروز ضروری است. با این حال، وقتی می‌گوییم یک شرکت باید چابک باشد، منظور ما سرعت نیست. در اینجا می‌خواهیم بر اهمیت انعطاف پذیری آن شرکت تأکید کنیم. هنگام انتخاب یک شرکت توسعه نرم‌ افزاری، مطمئن شوید که این شرکت به اندازه کافی انعطاف پذیر است؛ یعنی وقتی کسب و کار شما رشد می‌کند و بزرگ می‌شود یا خواسته‌هایش تغییر می‌کنند، تغییرات را پذیرا باشند و خود را با آن هماهنگ کنند. این توانایی به جنبه‌های مختلفی از جمله توانایی مقیاس‌پذیری، پذیرش فناوری جدید، ارائه مدل‌های مختلف قیمت‌گذاری، پذیرش علوم و دانش جدید و غیره مربوط می‌شود.

بهترین شرکت نرم‌افزار
شرکت نرم‌ افزاری متعهد

شرکت توسعه و تولید نرم افزار نادین سافت

با توجه به توانمندی‌ها و تجربه ما در زمینه توسعه نرم‌افزار و خدمات سفارشی سازی، شرکت تولید نرم افزار نادین سافت به عنوان یک پیشرو در ارائه راهکارهای نرم‌افزاری، آماده ی ارائه خدمت توسعه ی نرم افزارهای سفارشی است. ما با تمرکز بر تولید نرم‌افزارهای سفارشی که با دقت و انعطاف‌پذیری بیشتری برای نیازهای شما طراحی و توسعه می‌یابند، به شما کمک می‌کنیم تا به هدف‌های کسب و کاری خود دست پیدا کنید. خدماتی که ما ارائه می‌دهیم:

تحلیل نیازها و مشکلات:
ما با تیم تحلیل نیازها و توسعه دهندگان ما به دقت نیازها و مشکلات شما را بررسی می‌کنیم تا بهترین راهکارهای نرم‌افزاری را ارائه دهیم.
طراحی و توسعه نرم‌افزار سفارشی:
با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و استفاده از بهترین شیوه‌های توسعه نرم‌افزار، ما نرم‌افزارهای سفارشی با کیفیت برای شما ایجاد می‌کنیم.
تست و اعتبارسنجی:
نرم‌افزارهای توسعه داده شده توسط ما تحت تست‌های دقیقی قرار می‌گیرند تا از عملکرد صحیح و امن آنها اطمینان حاصل شود.
پشتیبانی و نگهداری:
پس از ارائه نرم‌افزار، ما با ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری به شما در حفظ عملکرد بهینه نرم‌افزار کمک می‌کنیم.
آموزش و اجرایی سازی:
ما به شما و تیم شما در آموزش و اجرایی سازی نرم‌افزارهای سفارشی کمک می‌کنیم تا از آنها بهره‌وری بیشتری بردارید.

برای مشاوره و دریافت خدمات نرم افزاری همین الان با نادین سافت تماس بگیرید.

جمع بندی

در هیچ کجای دنیا هیچ کس یک شرکت نرم‌ افزاری را بدون انجام تحقیقات جامع در مورد ماهیت، خدمات، نمونه کارها و غیره انتخاب نمی‌کند. با این حال، شرکت‌ها به معیارهایی مانند ارتباطات، سابقه کار، تخصص، چابکی کارفرما (که در ایجاد یک مشارکت موفق تعیین کننده هستند)، توجه کمی ‌دارند. با کنار هم قرار دادن همه این قطعات پازل‌، یک نمای کلی دقیق و در عین حال مختصر در مورد بهترین شرکت نرم‌ افزاری پیدا خواهید کرد. این به شما کمک می‌کند یک فروشنده قابل اعتماد را انتخاب کنید و درست پیش بروید.

در نادین سافت، ما در کنار شما هستیم تا تجربه ساخت و توسعه نرم‌ افزار خوبی را برای کسب و کار / شرکت خود داشته باشید. در صورت تمایل با ما ارتباط بگیرید.

بیشتر بخوانید:

نرم افزار سازمانی چیست؟ معرفی 7 نرم افزار سازمانی مهم و کاربردی برای شرکت شما

راه اندازی چت سازمانی – نادین سافت

همه چیز درباره موتور‌های جستجو و الاستیک سرچ (Elasticsearch)

خط تولید نرم افزارهای سازمانی – نادین سافت

چرا طراحی پورتال سازمانی برای شرکت ها و سازمان ها اهمیت دارد؟

مقالات پیشنهادی