مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

9 کاربرد موتور جستجو با الستیک سرچ

در ادامه مقاله پیشین کامل پیرامون الستیک سرچ صبحت کردیم؛ در این مقاله سعی داریم توضیحات مختصری راجب کاربردها و مزایای موتور جستجو با الستیک سرچ ارائه کنیم و همچنین اشاره ای کوتاه به ایندکس شدن و Logstash داشته باشیم.

کاربرد الستیک سرچ چیست؟

سرعت و مقیاس پذیری بالای الستیک سرچ و توانایی آن در ایندکس کردن انواع مختلف محتوا بدین معنی است که می‌توان از آن بعنوان موتور جستجو با الستیک سرچ استفاده ی کاربردی کرد، از جمله:

  1. جستجوی برنامه
  2. جستجوی وب سایت
  3. جستجوی سازمانی
  4. ورود به سیستم و تجزیه و تحلیل آن
  5. معیارهای زیرساخت و نظارتی
  6. نظارت بر عملکرد برنامه
  7. تجزیه و تحلیل داده‌های مکان یابی و تجسم
  8. آنالیز امنیتی
  9. تجزیه و تحلیل کسب و کار
موتور جستجو با الستیک سرچ
الاستیک سرچ

الستیک سرچ چگونه کار می‌کند؟

داده‌های خام از منابع مختلفی از جمله لاگ‌ها، سیستم متریک و برنامه‌های وب وارد الستیک سرچ می‌شوند. تحلیل داده فرایندی است که با استفاده از آن داده‌های خام قبل از ایندکس شدن در الستیک سرچ، تجزیه و تحلیل می‌شوند. پس از ایندکس شدن داده‌ها، کاربران می‌توانند جستجوهای پیچیده را در برابر داده‌های خود اجرا کرده و یا از جمع آوری برای بازیابی جستجوهای پیچیده از داده‌های خود استفاده کنند. از Kibana، کاربران می‌توانند تجسم قدرتمندی از داده‌های خود ایجاد کنند، داشبورد به اشتراک بگذارند و موتور جستجو با الستیک سرچ را مدیریت کنند.

ایندکس شدن در موتور جستجو با الستیک سرچ چیست؟

الستیک سرچ  ایندکس مجموعه چ‌ای از اسنادی است که به یکدیگر مرتبط هستند. الستیک سرچ داده‌ها را به صورت اسناد JSON ذخیره می‌کند. هر سند مجموعه ای از کلیدها (نام فیلدها یا خصوصیات) را با مقادیر مربوط به آنها (رشته‌ها ، اعداد، Booleans، تاریخ، آرایه ای از مقادیر، موقعیت جغرافیایی، یا انواع دیگر داده‌ها) مرتبط می‌کند.

موتور جستجو با الستیک سرچ از یک ساختار داده به نام یک ایندکس معکوس استفاده می‌کند که به منظور جستجوی سریع متن کامل طراحی شده است. ایندکس معکوس هر کلمه منحصر به فرد را که در هر پرونده و سند ظاهر می‌شود، لیست می‌کند و تمام اسنادی را که هر کلمه در آن رخ می‌دهد، شناسایی می‌کند.

در طی فرآیند ایندکس شدن، الستیک سرچ اسناد را ذخیره می‌کند و یک ایندکس معکوس ایجاد می‌کند تا بتواند اطلاعات مربوط به اسناد را در به سرعت جستجو کند. ایندکس با API فهرست آغاز می‌شود، از طریق آن می توانید یک سند JSON را در یک فهرست خاص اضافه یا به روز کنید.

Logstash برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

Logstash ، یکی از محصولات اصلی Elastic Stack، برای جمع آوری و پردازش داده‌ها و ارسال آن به الستیک سرچ استفاده می‌شود. Logstash یک منبع باز، خط لوله پردازش داده سمت سرور است که شما را قادر می‌سازد داده‌ها را از چندین منبع به طور همزمان تحلیل کرده و قبل از ایندکس به الستیک سرچ، آن را غنی سازی و تبدیل کنید.

موتور جستجوی الستیک سرچ

مزایای استفاده از موتور جستجو با الستیک سرچ چیست؟

موتور جستجو با الستیک سرچ نسبت به دیگر موتورهای جستجو سریع تر است. موتور جستجو با الستیک سرچ نزدیک به real-time است، به این معنی که تاخیر از زمان ایندکس شدن یک سند تا زمان جستجو بسیار کوتاه است – به طور معمول یک ثانیه. در نتیجه، موتور جستجو الستیک سرچ برای استفاده در موارد حساس به زمان مانند تحلیل‌های امنیتی و نظارت بر زیرساخت‌ها مناسب است. این مسئله اهمیت و حساسیت استفاده از آن را نشان می‌دهد.

موتور جستجو با الستیک سرچ به صورت طبیعی توزیع می شود. اسناد ذخیره شده در الستیک سرچ در ظروف مختلفی به نام shards توزیع می‌شوند که برای تهیه نسخه‌های اضافی از داده‌ها در صورت خرابی سخت افزار، کپی شده‌اند. ماهیت موتور جستجو با الستیک سرچ اجازه می‌دهد تا آن را به صدها نفر (یا حتی هزاران نفر) از سرورها و مقابله با petabytes از داده‌ها توزیع کرد.

الستیک سرچ دارای طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها است. علاوه بر سرعت، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری، این موتور جستجو دارای چندین ویژگی داخلی است که باعث می‌شود ذخیره و جستجو در داده‌ها حتی کارآمدتر شود، مانند جمع آوری داده‌ها و مدیریت چرخه شاخص.

Elastic Stack، مصرف داده، تجسم و گزارش را ساده می‌کند. ادغام با Beats و Logstash پردازش داده‌ها را قبل از ایندکس کردن در موتور جستجو با الستیک سرچ آسان می‌کند. و Kibana تجسم در real-time داده‌های الستیک سرچ و همچنین UI ها را برای دسترسی سریع به نظارت بر عملکرد برنامه (APM) ، لاگ‌های مربوط و داده‌های معیارهای زیرساخت فراهم می‌کند.

الستیک سرچ از چه زبان‌های برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند؟

الستیک سرچ از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی پشتیبانی می‌کند که عبارتند از:

Java

JavaScript (Node.js)

Go

NET (C #).

PHP

Perl

Python

Ruby

Elasticsearch از چه زبان متنی پشتیبانی می‌کند؟

موتور جستجو با الستیک سرچ از 34 زبان متنی، از عربی تا تایلندی، پشتیبانی می‌کند و برای هر یک از آنها آنالیز کننده خاصی ارائه می‌دهد. لیست کامل را می توان در اسناد مربوط به تجزیه و تحلیل زبان Elasticsearch یافت. پشتیبانی از زبانهای اضافی را می‌توان با افزونه های سفارشی ایجاد کرد.

مقالات پیشنهادی