مدت زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی – نادین سافت

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی به مدیران کسب و کارها نوید ورود مقیاس پذیری، انعطاف پذیری، کاهش هزینه‌ها و منحصربفرد بودن را به مجموعه/ سازمان/ کسب و کار آنها می‌دهند. در مقالات پیشین نادین سافت درباره تولید نرم افزار های سفارشی – نادین سافت و راهکارهای تولید نرم افزارهای سازمانی صحبت کردیم. در این مطلب در مورد مزیت‌های به خصوص تولید نرم افزارهای سفارشی صحبت می‌کنیم. به شما کمک می‌کنیم متوجه شوید تولید نرم افزارهای سفارشی برایتان مناسب است یا خیر؟ و البته در مورد راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی به شما عزیزان سرنخ می‌دهیم.

فهرست مقاله

تولید نرم افزارهای سفارشی

مزایای تولید نرم افزارهای سفارشی

چرا باید نرم افزارهای سفارشی را انتخاب کنید؟

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی

آیا نرم افزارهای سفارشی به درد شما میخورند؟

تولید نرم افزارهای سفارشی
تولید نرم افزارهای سفارشی

تولید نرم افزارهای سفارشی 

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی (یا توسعه نرم افزار سفارشی) شامل چهار مرحله‌ی طراحی، ایجاد، استقرار و نگهداری است. تولید این نرم افزارها برای گروه خاصی از کاربران، سازمان‌ها یا شرکت‌ها جهت انجام برخی عملیات خاص صورت می پذیرد. برخلاف نرم افزار‌های تجاری خارج از قفسه (COTS) تولید نرم افزار سفارشی شامل مجموعه ای از الزامات از پیش تعریف شده است. تولید نرم افزار‌های COTS مجموعه گسترده ای از باید‌ها و نباید‌ها را هدف قرار می‌دهد و به تولید کنندگان اجازه می‌دهد بسته بندی و تولید ِمحصول را به صورت کاملا تجاری انجام دهند تا آن را برای عرضه و توزیع در بازار آماده کنند. این در حالی است که تولید نرم افزار‌های سفارشی کاملا متفاوت از این پروسه است.

به عنوان مثال می‌توانید نرم افزار مایکروسافت آفیس یا sitebuilder.com را در نظر بگیرید که محصولات و خدمات ِآنها به صورت پکیج به کاربران ارائه می‌شود. داخل این بسته‌ها ابزارها و گزینه هایی قرار دارند که نیازهای عمومی اداری و ساخت سایت را برای کاربران پوشش می‌دهند. از سویی دیگر تولید نرم افزار سفارشی برای مجموعه ای از نیازهای خاص کاربران، سازمان‌ها یا گروه‌های خاص انجام می‌شود. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک برنامه برای تعمیر و نگهداری تجهیزات برای یک شرکت یا یک مجموعه کوچک که خدمات محلی (در یک منطقه خاص) را ارائه می‌کنند.
 • یک برنامه بانکداری آنلاین که برای رفع نیازهای خاصِ بانک و مشتریان ِآن طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: شرکت های تولید کننده نرم افزارهای سفارشی

مزایای راهکارهای تولید نرم افزار سفارشی
مزایای راهکارهای تولید نرم افزار سفارشی.

مزایای تولید نرم افزارهای سفارشی

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی اهمیت زیادی دارند. آنها به برآورده کردن نیازهای منحصربفرد ِشرکت‌ها یا افراد با هزینه ای بسیار کم کمک می‌کنند. هزینه تولید، خرید و نگهداری این نوع نرم افزار‌ها نسبت به نرم افزار‌های تجاری خارج از قفسه قابل مقایسه نیست؛ همانطور که مزایای آنها با یکدیگر قابل قیاس نیستند. برخی از مزیت‌های این نوع نرم افزار‌ها شامل موارد زیر هستند.

 • کارآیی: روشهای تولید نرم افزارهای سفارشی برای پشتیبانی سریع و سازنده از فرآیند‌ها، بدون نیاز به سرهم بندی یا تنظیم برنامه‌های COTS طراحی و ساخته می‌شوند.
 • مقیاس پذیری: راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی می‌توانند با تغییر یک سازمان یا کسب و کار رشد کنند خود را تغییر داده یا همگام کنند تا دقیقا” محصولی مطابق با نیازهای سازمان شما تولید شود. طراحان و توسعه دهندگانِ این نرم افزارها می‌توانند نیازهای آینده سازمان را به عنوان بخشی از نیاز‌های کنونی شما ارزیابی کنند. این نوع نیاز سنجی می‌تواند هزینه‌هایی که در آینده برای توسعه یا خرید مجوزهای مضاعف و … به سازمان تحمیل می‌شوند را از بین ببرد.
 • ادغام کردن با هزینه کمتر: نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که یکی از ملاحظات مهم در راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی این است:
 • آیا نرم افزار با برنامه‌های قدیمی و برنامه‌های کاربردی موجود، همگام است؟ اگر اینطور نیست سازمان‌ها باید با سرمایه گذاری بیشتر برای ساخت نرم افزار تجاری سفارشی مخصوص خود جهت برقراری ارتباط و کار با زیرساخت‌های موجود در مجموعه‌ خود اقدام کنند. راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا از همان ابتدا برنامه مطابق با محیط ِکسب و کار ِمورد نظر شما تولید شود.
 • سودآوری: کسب درآمد از طریق توسعه راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی امکان پذیر است. با توجه به شرایط و ضوابط، کسب و کارهایی که نرم افزار ِمخصوص خود را تولید کرده یا توسعه می‌دهند می‌توانند مالکیت ِآن را به دست آورند. بنابراین این امکان را خواهند داشت تا مجوز فروش آن را به سازمان‌های دیگر اعطاء کنند.
 • استقلال: یکی از مهم ترین مزیت‌های راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی این است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد به جای پرداخت هزینه برای یک نرم افزار عمومی راهکار نرم افزاری مخصوص خود را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: نرم افزارهای سفارشی

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی برای کسب و کار
راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی برای کسب و کار

چرا باید نرم افزارهای سفارشی را انتخاب کنید؟

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی برای کسب و کار یا سازمان شما ضروری است. در ادامه این مقاله کاربردی و مفید همراه ما باشد تا به شما ثابت کنیم که این تنها یک ادعای محض نیست! راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی به شما کمک می‌کنند تا روشی منحصر بفرد و کاملا قانع کننده به مشتریان/ کارمندان خود خدمات ارائه کنید. برای این منظور اگر شرکت یا سازمان ِشما مشتریانی دارد با نیازهایی خاص که هیچ‌یک از آن‌ها (یا دست کم بخشی از آنها) توسط نرم افزار‌های سنتی و عمومی برآورده نمی‌شوند راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی و توسعه‌ آنها احتمالا بهترین گزینه ممکن برای شما خواهد بود.

اگر محصولی برای رفع نیازهای نرم افزاری شما وجود ندارد مسلم است که باید خودتان دست به کار شوید و آن را بسازید. این کاری است که اغلب شرکت‌های توسعه نرم افزار‌های سفارشی مانند نادین سافت برای شما انجام می‌دهند. علاوه بر این کار با نرم افزار‌های سفارشی و توسعه راهکارهای مرتبط با آنها می‌تواند مزایای عمومی (که کمی بالاتر به آنها اشاره کردیم) و مزایای خصوصی ویژه ای (که در مطلب تولید نرم افزار‌های سفارشی به آنها اشاره نمودیم) را برای شما به ارمغان آورد که در دراز مدت گسترش خواهد یافت. این روند منجر به موفقیت سازمان شما خواهد شد.

بیشتر بخوانید: توسعه نرم افزارهای سفارشی

روشهای تولید نرم افزارهای سفارشی
روشهای تولید نرم افزارهای سفارشی

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی

راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی با توجه به نیاز‌های هر شرکت و سازمان و اعتبار سنجی آنها انجام می‌شود. همانگونه که ساختار نرم افزارهای سفارشی مربوط به هر سازمان/ شرکت متفاوت از دیگری است راهکارهایی که به این منظور جهت ساخت نرم افزار‌های سفارشی اتخاذ می‌شوند بنا به اولویت‌های متفاوتی مانند مدیریت مشتری، مدیریت کارمندان/ پرسنل/ منابع انسانی، مدیریت موجودی، از بین بُردن خلاءها در پکیج‌های نرم افزاری موجود و … تعیین می‌شوند. از جمله راهکارهای رایج در تولید نرم افزارهای سفارشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

در این راهکار نیازی به برنامه ریزی پیش از موعد و ارائه توضیح در مورد نیازمندی‌ها به مشتری نیست. علاوه بر این منابع اندکی در این روش استفاده می‌شوند. این راهکار برای پروژه‌های پیچیده نامناسب است.

یک نمونه اولیه در این روش ساخته می‌شود و بازخورد از مشتری دریافت خواهد شد. در هر مرحله ارزیابی انجام می‌شود تا میزان خرابی‌ها کمتر شده و مستند سازی با سهولت بیشتری انجام شود.

در این روش ِکلاسیک، مراحل ساخت و توسعه نرم افزار یکی پس از دیگری و به ترتیب انجام می‌شوند. هر نوع نرم افزاری را (با هر شکلی) می‌توان با این راهکار ساخت و توسعه داد.

از جمله محبوب ترین راهکارهای توسعه نرم افزار سفارشی است. این روش انعطاف پذیر بوده و بخش‌های مختلف ساخت و توسعه نرم افزار به قسمت‌های کوچکتر تقسیم بندی می‌شوند تا دریافت بازخورد در آن سریعتر انجام شود. میزان خطا در این روش بسیار کم است.

برای ساخت نرم افزار‌هایی که ددلاین مشخص و کوتاهی دارند مناسب است. این راهکار (مدل) ترکیبی از مدل Agile و Prototype می‌باشد.

راهکار نرم افزار سفارشی
راهکار نرم افزار سفارشی

آیا نرم افزارهای سفارشی به درد شما میخورند؟

بعد از اینکه به درستی متوجه شدید راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی شامل چه مواردی هستند باید وارد مرحله بعد شوید. مرحله بعد را تحت عنوان «اطمینان از اینکه راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی واقعا برای شرکت/ سازمان شما مورد نیاز هستند؟» می‌دانیم. برخلاف حالت خرید یک پکیج نرم افزاری آماده تحقیق در مورد راه حل‌های نرم افزاری موجود برای کسب و کار تان می‌تواند این اطمینان را به وجود آورد که سازمان ِشما برای پویاتر شدن و افزایش ِبهره وری، آماده پذیرش راه حل‌های نوین و مقیاس پذیر است.

تا زمانی که یک راهکار نرم افزار سفارشی یا یک پکیج از پیش آماده برای سازمان/ شرکت ِشما وجود داشته باشد که بتواند دست کم 80 درصد از نیازهای مجموعه‌تان را رفع کند نیازی به ثبت سفارش برای ساخت نرم افزار سفارشی و تعیین راهکار برای آن ندارید. نگران نباشید ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید به راحتی نیاز سنجی کنید. برای اینکه بتوانید نیاز سنجی کنید بهتر است نگاهی به چک لیست ِزیر داشته باشید.

 • نرم افزار ِموجود فرآیند‌ها و تراکنش‌های تجاری مخصوص سازمان/ کسب و کار من را پشتیبانی کرده یا به صورت خودکار انجام می‌دهد.
 • اطلاعات و داده‌های خاص کسب و کار با نرم افزار موجود به راحتی مدیریت می‌شوند.
 • قوانین و حریم خصوصی یا امنیت افراد سازمان به شکلی منحصربفرد با نرم افزار موجود برآورده می‌شود.
 • داده‌های قدیمی و برنامه‌های قدیمی سازمان به راحتی با نرم افزار موجود ادغام شده و کار می‌کنند.
 • راه حل‌های ارائه شده توسط نرم افزار موجود هزینه کمتر و بهره وری بیشتری دارند.
 • نرم افزار موجود می‌تواند به سادگی توسعه یابد و با نیازهای در حال تغییر سازمان/ شرکت همگام شود.

اگر از مطالعه این مقاله کاربردی و مفید لذت بردید توصیه می کنیم مقالات کاربردی زیر را نیز مطالعه کنید:

چرا توسعه نرم افزار سفارشی برای کسب و کار شما بهترین است؟

مراحل توسعه نرم افزار – نادین سافت

سامانه مدیریت داده – نادین سافت

جمع بندی

 راهکارهای تولید نرم افزارهای سفارشی به طور خاص برای برخی از سازمان ها قابل استفاده است. از آنجا که نرم افزارهای سفارشی برای یک مشتری واحد ساخته می شود می تواند ترجیحات و انتظارات خاص شما را به عنوان مشتری در خود جای دهد. توجه داشته باشید که پاسخگویی به این نیازها در نرم افزارهای آماده ممکن است برای شما وجود نداشته باشد. شما می توانید از راهکارهای نرم افزارهای سفارشی برای کارکردهای مهمی مانند مدیریت موجودی، مدیریت مشتری، مدیریت منابع انسانی استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از نرم افزارهای سفارشی دارید با ما در تماس باشید. ما در نادین سافت مفتخریم که نرم افزارهای سفارشی سازمانها و کسب و کارها را با بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه دهیم.

مقالات پیشنهادی