مدت زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

برترین نرم افزار های مصور سازی داده در حوزه هوش تجاری 2022

بهترین نرم افزار های مصور سازی داده‌ ها کدامند؟ ابزار‌های هوش تجاری با قابلیت مصور سازی داده‌ها جزء ملزومات سازمان‌ها و کسب و کارها به شمار می‌آیند. شما می توانید در طول انجام تحقیقات نرم افزاری خود برای بهبود آنالیز داده‌ها یکی از این نرم افزار‌ها را انتخاب کنید.

اما انتخاب یک مورد از میان کلیه‌ نرم افزار های مصور سازی داده ها کمی چالش برانگیز است. در مقاله پیشین نادین سافت در زمینه مصورسازی داده چیست؟ اصول، مفاهیم، اهمیت و ۶ کاربرد اصلی آن و مصورسازی داده و ۱۰ ابزار اصلی آن در سال ۲۰۲۲ که باید یاد بگیرید صحبت کردیم. در این مطلب بهترین نرم افزار های مصور سازی داده و داده کاوی در سال 2022 را با‌ هم بررسی می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

1- همه چیز درباره نرم افزار های مصورسازی داده در حوزه هوش تجاری

2- تحلیل و مصورسازی داده های سازمانی و هوش تجاری

3- هوش تجاری و نرم افزارهای مصورسازی داده

4- نرم افزارهای داده کاوی و هوش تجاری 

5- نرم افزارهای مصورسازی داده های سازمانی

هوش تجاری در کسب و کار
هوش تجاری در کسب و کار

همه چیز درباره نرم افزار های مصورسازی داده در حوزه هوش تجاری

نرم افزار های مصور سازی داده می‌توانند نحوه نمایشِ گزارشات شما در زمینه هوش تجاری را متحول کنند. هوش تجاری یک اصطلاح کلی برای مدیریت داده‌ها و زیرمجموعه‌های آن به حساب می‌آید. اما تجسم داده‌ها در حوزه هوش تجاری به چه معناست؟ در مطالب قبلیِ منتشر شده در وبلاگ نادین سافت در مورد اهمیت و مبانی مصور سازی داده‌ها و داده کاوی صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم بهترین نرم افزار‌ها و کارکردِ آنها در زمینه هوش تجاری را به شما عزیزان معرفی کنیم.

مطلب مرتبط: 10 ابزار هوش تجاری برای مصور سازی داده

مصور سازی داده‌ها یکی از راه حل‌های تحلیلی در فرآیند هوش تجاری یا Business Intelligence به شمار می‌آید. مصور سازی یا تجسم داده‌ها به عملی گفته می‌شود که در آن «اطلاعات» به جای ارائه شدن به شکلِ اعداد و ارقام پیچیده به صورت گرافیکی نمایش داده می‌شوند.

نرم افزار‌هایی که داده‌ها را دریافت کرده و آنها را به قالب گرافیکی تبدیل می‌کنند نرم افزارهای تجسم داده هستند. به بیان دیگر داده‌ها، الگوها و روند‌ها با استفاده از نمودار‌ها، نقشه‌ها، گراف‌ها و پلات‌ها و به صورت گرافیکی نمایش داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مصور سازی داده | معرفی ابزارها و نرم افزارها

مصور سازی داده ها
مصور سازی داده ها

تحلیل و مصورسازی داده های سازمانی و هوش تجاری

هدف اصلی هوش تجاری جمع آوری و تبدیل داده‌ها به اطلاعاتی است که اهداف عملیاتی و استراتژیک یک سازمان را برآورده کرده و از تصمیمات مدیران حمایت کند. پس از جمع آوری اطلاعات، مدیریت و مدل سازی داده‌ها این مدیران سازمان‌ها هستند که باید راهکار‌های مختلف را برای کاربران و تصمیم گیرندگانشان ارائه کنند.

آنها باید بتوانند داده‌ها را در ساده‌ترین شکل ِممکن بدون نیاز به دانش فنی خاصی شرح دهند. در غیر این صورت ارائه داده‌ها در قالب‌های پیچیده باعث می‌شود که آنها دائما به کارشناسان متکی باشند؛ وظیفه این کارشناسان توضیح و آنالیز اطلاعات برای افراد غیر متخصص است. هوش تجاری به آنها گوشزد می‌کند که به جای اتخاذ این روش از مصورسازی داده‌ها و تحلیل ِآنها استفاده کنند.  

بیشتر بخوانید: آموزش هوش تجاری و مصورسازی داده ها با ابزار QlikView

ابزار‌ها و نرم افزار های تجسم دادهها به کمک مدیران می‌آیند. گزارشاتی که توسط این ابزارها در خروجی منتشر می‌شوند برای تحلیل نتایج مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها شرکت ‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌کنند تا داده‌های کَمی خود را به شیوه ای قابل هضم و کاربر‌پسند برای کاربران نهایی به نمایش بگذارند. سرعت بالا چه در تصمیم گیری و چه در انتقال داده‌ها یکی از مزایای به کارگیری این نرم افزار‌هاست.

مطلب مرتبط: مقدمه ای بر آموزش مصور سازی داده

نرم افزار داده کاوی
نرم افزار داده کاوی

هوش تجاری و نرم افزارهای مصورسازی داده

سازمان‌ها می‌توانند شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) و معیار‌های کسب و کارشان را به شکلی تعاملی‌تر و با استفاده از نرم افزار های تجسم داده ‌ها ارائه کنند. این داده‌های مصور شده با توضیحات کاملا شفاف و دقیق ترکیب می‌شوند و کمک می‌کنند تا بسترِ درک عمیق اطلاعات برای مدیران و سایر کاربران فراهم شوند.

مطلب مرتبط: راهنمای کامل تجسم داده ها در هوش تجاری

سازمان‌ها و شرکت‌های نرم افزاری در صنایع مختلف ( مانند خرده فروشی‌ها، شرکت‌های علمی، امور مالی، بهداشت، و …) می‌توانند از راه حل‌های ارائه شده در زمینه‌ی هوش تجاری برای آنالیز داده‌های خود استفاده کنند. این راه‌حل‌ ها درک واضح تری از عملکرد، اهداف و بینش‌های بالقوه برای آنان به ارمغان می‌آورد. استفاده از نرم افزار های تجسم داده ‌ها یکی از این راه‌ها برای تحقق این اهدافِ مهم است.

مطلب مرتبط: بهترین دوره های آموزشی مصور سازی داده 2023

اگر کمی به عقب برگردیم متوجه می‌شویم که اولین شکلهایی که با استفاده از آنها تجسم داده‌ها انجام می‌گرفت نمودار‌های دایره‌ای ساده، نمودار‌های خطی و جداول بودند. هوش تجاری در دهه‌های گذشته به یک اولویت مهم تبدیل شده است. برای همین راه‌ حل‌ های تحلیلی به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند. آنها گزینه های جدیدتر و بسیار زیباتری برای مصور سازی داده‌ها فراهم کرده‌اند. خروجی هریک با دیگری متفاوت بوده و کاملاً وابسته به راه‌ حل تحلیلی ِمرتبط به آنهاست.

بیشتر بخوانید: معرفی Power BI

داده کاوی هوش تجاری
داده کاوی هوش تجاری

نرم افزارهای داده کاوی و هوش تجاری 

نرم افزار‌های تجسم داده می‌توانند یک یا چند مورد از نیازهای یک شرکت یا سازمان را برآورده کنند. مثلا Power BI همزمان یک ابزار هوش تجاری، نرم افزار تجسم داده و یک ابزار مصور سازی داده است. ابزار‌های زیر‌مجموعه هوش تجاری گسترده بوده و کاربردهای متعددی دارند. تعدادی از آنها شامل دسته‌بندی‌های زیر هستند.

 • پلتفرم‌های داده‌های بزرگ
 • راه حل‌های ذخیره سازی داده‌های بزرگ
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • راه حل‌های Cloud BI
 • ابزارهای یکپارچه سازی داده‌ها
 • ابزارهای گزارش دهی سازمانی
 • ابزارهای ETL
 • نرم افزار تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده
 • نرم افزار تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی
 • ابزارهای سلف سرویس BI

مطلب مرتبط: 9 ویژگی کلیدی نرم افزارهای مصور سازی داده

از جمله نرم افزار های تجسم داده و هوش تجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • DATAPINE: یک ابزار مناسب برای هوش تجاری و داده کاوی.
 • POSIT (R-STUDIO): مناسب برای آنالیز و تحلیل داده‌های آماری.
 • MAXQDA: ابزاری مناسب برای تحلیل کیفی داده‌ها.
 • PYCHARM: مناسب برای برنامه نویسی عمومی و برای تحلیلگران داده که دانش کدنویسی دارند.
 • ERWIN DATA MODELER (DM):  مناسب برای مدل سازی داده‌ها.

مطلب مرتبط: دوره های کامل آموزش مصورسازی داده

نرم افزار مصور سازی
نرم افزار مصور سازی

نرم افزارهای مصورسازی داده های سازمانی

به طور کلی هر برنامه یا نرم افزاری که به شما اجازه می‌دهد داده‌هایتان را در قالب نمودار‌های گرافیکی نمایش دهید جزء زیر مجموعه نرم افزار های تجسم داده شناخته می‌شود.  

 1. Yellowfin BI: یک پلتفرم هوش تجاری و آنالیز داده‌ها است که در تجسم داده‌های مصور تخصص ویژه‌ای دارد. این ابزار مدرن دارای یک library غنی از داشبورد‌های از پیش طراحی شده، ابزارهای گرافیکی، قابلیتِ ساخت محتوای تحلیلی حرفه‌ای و زیبا و غیره است. با استفاده از این نرم افزار می‌توان از API‌های مختلف برای استخراج Insight‌های متنی استفاده کرد. Solution‌ها به پایگاه داده‌ها (رابطه‌ای، NoSQL، Hadoop صفحه گسترده‌ها و API‌های وب) متصل می‌شوند. سپس می‌توانید نتایج مبتنی بر کوئری‌های KPI را در سریع‌ترین شکل ممکن دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تجسم داده ها

 1. SAP Analytics Cloud: این مورد در بین سایر نرم افزارهای تجسم دادهها برای برنامه ریزی سازمانی و آنالیز ِپیش بینی‌ها به کار برده می‌شود. ماژول‌های هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی در این نرم افزار امکان ایجاد تفسیر دقیق طبق داده‌های موجود را به شما می‌دهند. ترکیب داده‌های مختلف و دستیابی به نتایج جدید از امکانات این نرم افزار است.
 2. Oracle Analytics Cloud (OAC): یکی از نرم افزارهای تجسم داده‌ ها است که برای گزارش‌گیری و آنالیز مشترک استفاده می‌شود. شرکت‌ها و سازمان‌ها (فارغ از اندازه) می‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند. از قابلیت‌های ماشین لرنینگ OAC می‌توان برای استخراج داده‌های ارزشمند از اطلاعات ِموجود بهره‌برداری کرد.

مطلب مرتبط: متخصص داده کاوی شوید

 1. Domo: این پلتفرم به صورت cloud Based کار می‌کند. دارای 1500 نمودار و 7 هزار مَپ ِسفارشی است. به دست آوردن Insight‌های خودکار از طریق ماشین لرنینگ، هشدارها و کوئری‌های پردازش زبان طبیعی (natural language) از جمله اساسی‌ترین ویژگی‌های این نرم افزار است. شما می‌توانید با مرتب کردن، فیلتر کردن و گروه بندی داده‌ها، اضافه کردن رنگ‌ها، تصاویر، متن‌ها و غیره (بدون محدودیت) این نرم افزار را سفارشی سازی کنید.

اگر از مطالعه این مقاله لذت بردید توصیه می کنیم مقالات دیگر بلاگ ما را در زمینه مصور سازی داده نیز مطالعه کنید:

۴ کاربرد داده کاوی در سال ۲۰۲۲

۱۰ ابزار برتر داده کاوی در سال 2022

۶ مرحله فرآیند داده کاوی: راهنمای کامل برای سال ۲۰۲۲

دوره های آموزشی مصور سازی داده

23 ابزار برتر مصورسازی داده 2023

جمع بندی

اگر در انتخاب یکی از نرم افزار های مصورسازی داده‌ ها یا ضرورت ِاستفاده از آنها مردد هستید پیشنهاد می‌کنیم از نادین سافت کمک بگیرید تیم نادین سافت به پشتوانه‌ی تجربه چند ساله در زمینه مصور سازی داده ها راهنمای شما خواهد بود تا بتوانید سازمان/ شرکت خود را تبدیل به یک سازمان / شرکت بسیار هوشمند و مطابق با پیشرفت تکنولوژی مدرن و ملزومات هوش تجاری کنید.

مقالات پیشنهادی