مدت زمان تقریبی مطالعه: 20 دقیقه

هوش تجاری (BI) یا Business Intelligence چیست؟ 10 دلیل که سازمان‌ها و کسب و کارها به آن نیاز دارند

هوش تجاری (BI) و استفاده از آن برای همه سازمان‌‍‌ها و کسب‌ و کارها در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا برای باقی ماندن در صحنه رقابت نیاز دارند که دید واضحی از همه داده‌های خود داشته باشند. این دقیقا” جایی است که ابزارهای هوش تجاری (BI) وارد کار می‌شوند.

تقریباً 50٪ از همه مشاغل در حال حاضر از ابزارهای هوش تجاری (BI) استفاده می‌کنند و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که رشد مداوم در سال های آینده برای سازمان ها و کسب و کارهایی که هنوز ابزاری را به کار نگرفته‌اند دشوار خواهد بود. هوش سازمانی به عنوان بخشی از هوش تجاری برای طراحی داشبوردهای هوش تجاری، استقرار داشبوردهای هوش تجاری و راه اندازی داشبوردهای هوش تجاری سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

هوش تجاری (BI)
هوش تجاری (BI)

در مقاله های پیشین سایت با مصورسازی داده چیست؟ اصول، مفاهیم، اهمیت و ۶ کاربرد اصلی آن و مصورسازی داده و ۱۰ ابزار اصلی آن در سال ۲۰۲۲ که باید یاد بگیرید آشنا شدید. ما در این مقاله راهنمای کامل و جامعی را برای شما ارائه کرده ایم تا با مفهوم هوش تجاری (BI) آشنا شوید. همچنین تلاش کرده ایم در زمینه چگونگی کار هوش تجاری (BI) و هر آنچه که در مورد هوش تجاری به آن نیاز دارید مطالب جامعی را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

در این مقاله به موارد زیر می پردازیم:

هوش تجاری (BI) چیست؟

هوش تجاری (BI) چگونه کار می کند؟

مزایای هوش تجاری (BI)

نمونه هایی از هوش تجاری (BI)

چگونه یک استراتژی هوش تجاری (BI) ایجاد کنیم؟

تجزیه و تحلیل هوش تجاری (BI)

معایب هوش تجاری (BI)

پلتفرم های هوش تجاری (BI)

هوش تجاری (BI) و نقش آن در آینده

همه چیز درباره هوش تجاری (BI)

یادگیری بیشتر هوش تجاری (BI)

هوش تجاری (BI) چیست؟

هوش تجاری (BI) یا سامانه هوش تجاری شامل تجزیه و تحلیل های تجاری، داده کاوی، تجسم داده ها، ابزارها و زیرساخت های داده و ترکیب بهترین شیوه ها است و به سازمان ها کمک می کند تصمیمات مبتنی بر داده های دقیق تر و بیشتری را اتخاذ کنند. در عمل زمانی که دید جامعی از داده‌های سازمان خود داشته باشید و از آن داده‌ها برای ایجاد تغییر، حذف ناکارآمدی‌ها و تطبیق سریع با تغییرات بازار استفاده کنید یعنی شما از هوش تجاری استفاده کرده اید.

راه‌حل‌های هوش تجاری (BI) در واقع به گونه ای است که امکان تجزیه و تحلیل داده ها را به صورت انعطاف‌پذیر فراهم می کند. همچنین ایجاد داده‌های کنترل‌شده در پلت‌فرم‌های مورد اعتماد، توانمند سازی کاربران برای کسب و کارها و سرعت بخشیدن به ایجاد بینش گسترده و قابل اعتماد برای مدیران و کارکنان سازمان ها و کسب و کارها را در اولویت قرار می‌دهد.

هوش سازمانی BI
هوش سازمانی BI

تاریخچه هوش تجاری (BI)

هوش تجاری (BI) در دهه 1960 به عنوان یک سیستم به اشتراک گذاری اطلاعات در بین سازمان ها ظهور کرد. اصطلاح هوش تجاری در سال 1989 در کنار مدل های کامپیوتری برای تصمیم گیری ابداع شد. سپس این برنامه‌ها توسعه یافتند و داده‌ها را قبل از تبدیل شدن به یک پیشنهاد خاص از تیم‌های هوش تجاری (BI) به راه‌حل‌های خدماتی وابسته به فناوری اطلاعات به بینش تبدیل کردند.

کسب و کارها و سازمان ها اهداف مخصوص به خود را دارند. برای پاسخ به این سوالات و پیگیری عملکرد آنها در برابر این اهداف لازم است که داده های لازم را جمع آوری کرده، تجزیه و تحلیل کنند و تعیین نمایند که برای رسیدن به اهداف خود چه اقداماتی را باید انجام دهند.

از جنبه فنی داده های خام از سیستم های تجاری جمع آوری می شود. داده ها پردازش شده و سپس در بخش مدیریت انبارهای داده، برنامه ها و فایل ها ذخیره می شوند. پس از ذخیره سازی کاربران می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند و فرآیند تجزیه و تحلیل را برای پاسخ به سؤالات تجاری شروع کنند. پلتفرم‌های هوش تجاری (BI) همچنین ابزارهای تجسم داده‌ها را ارائه می‌دهند که داده‌ها را به نمودارها تبدیل کرده و همچنین به هر ذینفع یا تصمیم‌گیرنده ای کلیدی طلائی ارائه می‌کنند.

بیش از یک «چیز» خاص هوش تجاری یک اصطلاح کلی است که فرآیندها و روش‌های جمع‌آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده‌ها از عملیات یا فعالیت‌های تجاری برای بهینه‌سازی عملکرد را پوشش می‌دهد. همه این موارد در کنار هم جمع می شوند تا دیدی جامع از یک کسب و کار ایجاد کرده و به مردم کمک کنند تا تصمیمات بهتر و قابل اجرایی بگیرند. در چند سال گذشته هوش تجاری به گونه ای تکامل یافته که شامل فرآیندها و فعالیت های بیشتری برای کمک به بهبود عملکرد می شود.

مطلب مرتبط: اصول یادگیری ماشین

طراحی داشبوردهای مدیریتی
طراحی داشبوردهای مدیریتی

هوش تجاری (BI) چگونه کار می کند؟

نرم افزاری هوش تجاری دارای قابلیت های زیادی است. در این قسمت از مقاله هوش تجاری به بررسی نحوه عملکرد نرم افزار هوش تجاری می پردازیم.

1- داده کاوی

استفاده از پایگاه های داده، آمار و یادگیری ماشین یا (ML) Machine Learning برای کشف روندها در مجموعه داده های بزرگ
2- گزارش دهی

تجزیه و تحلیل داده ها را با تصمیم گیران، مدیران و ذینفعان به اشتراک می گذارند تا بتوانند نتیجه گیری کنند و تصمیم بگیرند.
3- معیارهای عملکرد و معیار

مقایسه داده‌های عملکرد فعلی با داده‌های تاریخ دار و گذشته برای نظارت بر عملکرد در برابر اهداف سازمانی که معمولاً با استفاده از داشبوردهای سفارشی‌شده انجام می شود.
4- تجزیه و تحلیل توصیفی

استفاده از تجزیه و تحلیل داده های اولیه برای یافتن آنچه اتفاق افتاده است.
5- پرس و جو

پرسیدن سوالات خاص در مورد داده ها که هوش تجاری BI پاسخ ها را از مجموعه داده ها استخراج می کند.
6- تجزیه و تحلیل آماری

استخراج نتایج از تحلیل توصیفی و کاوش بیشتر داده ها با استفاده از آمارهایی مانند چگونگی و چرایی این روند انجام می شود.

7- تجسم داده ها

تجسم داده ها شامل تبدیل و تجزیه و تحلیل داده ها به نمایش های بصری مانند نمودارها و هیستوگرام ها برای مصرف آسان تر داده ها انجام می شود.

ابزارهای هوش تجاری
ابزارهای هوش تجاری

8- تجزیه و تحلیل بصری

کاوش داده ها از طریق داستان سرایی بصری برای برقراری ارتباط میان بینش مدیران و تصمیم گیران سازمان ها و کسب و کارها و قرار گرفتن در جریان تجزیه و تحلیل داده ها صورت می پذیرد.

9- آماده سازی داده ها

گردآوری منابع داده های متعدد، شناسایی ابعاد و اندازه گیری ها و آماده سازی آنها برای تجزیه و تحلیل داده ها چگونگی کار هوش تجاری BI، تجزیه و تحلیل داده ها و تجزیه و تحلیل کسب و کارها فقط به عنوان بخشی از کل فرآیند هوش تجاری است.

چگونه هوش تجاری (BI)، تجزیه و تحلیل داده ها و تجزیه و تحلیل کسب و کار ها با هم کار می کنند؟

هوش تجاری شامل تجزیه و تحلیل داده ها و تجزیه و تحلیل تجاری است اما از آنها فقط به عنوان بخشی از کل فرآیند استفاده می کنند. BI به کاربران کمک می کند تا از تجزیه و تحلیل داده ها نتیجه بگیرند. دانشمندان داده با استفاده از آمارهای پیشرفته و تجزیه و تحلیل های توصیفی به پیش بینی برای کشف الگوها و پیش بینی الگوهای آینده به بررسی جزئیات داده ها می پردازند.

تجزیه و تحلیل داده ها می پرسد، “چرا این اتفاق افتاد و چه اتفاقی می تواند بیفتد؟” هوش تجاری در واقع مدل ها و الگوریتم ها را گرفته و نتایج را به زبان عملی تجزیه می کند. به طور خلاصه سازمان ها تجزیه و تحلیل تجاری را به عنوان بخشی از استراتژی هوش تجاری بزرگتر خود انجام می دهند.

BI برای پاسخ به سوالات شما و ارائه تجزیه و تحلیل در یک نگاه برای تصمیم گیری یا برنامه ریزی طراحی شده است. با این حال سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند از فرآیندهای تجزیه و تحلیل برای بهبود مستمر فرآیندهای خود استفاده کنند. تجزیه و تحلیل کسب و کارها با استفاده از هوش تجاری در واقع یک اصطلاح مدرن است که توضیح می دهد چگونه کسب و کارها از تجزیه و تحلیل برای واکنش به سؤالات و انتظارات در حال تغییر استفاده می کنند.

ناگفته نماند که هوش تجاری (BI) یا Business Intelligence و استفاده از آن برای همه سازمان‌‍‌ها و کسب‌ و کارها در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا برای باقی ماندن در صحنه رقابت نیاز دارند که دید واضحی از همه داده‌های خود داشته باشند. بنابراین استفاده از هوش تجاری در سیستم ساز استفاده از هوش مصنوعی در سیستم ساز BPMS نیز از موارد ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مزایای هوش تجاری (BI)
مزایای هوش تجاری (BI)

مزایای هوش تجاری (BI)

1- هوش تجاری (BI) به کاربران کمک می کند تا از تجزیه و تحلیل داده ها نتیجه بگیرند. دانشمندان داده با استفاده از آمارهای پیشرفته و تجزیه و تحلیل های پیش بینی داده برای کشف الگوها و پیش بینی الگوهای آینده به بررسی جزئیات داده ها می پردازند.

2- تجزیه و تحلیل داده ها به شما می گوید که “چرا این اتفاق افتاد و در آینده چه اتفاقی می افتد؟” هوش تجاری مدل ها و الگوریتم های مورد نظر را گرفته و نتایج را به زبان عملی تجزیه می کند.

3- تحلیل فرآیندهای سازمانی و کسب و کارها شامل داده کاوی، تجزیه و تحلیل، پیش بینی، تجزیه و تحلیل کاربردی و آمار است. به طور خلاصه سازمان ها تجزیه و تحلیل هوش تجاری را به عنوان بخشی از استراتژی هوش تجاری بزرگتر خود انجام می دهند.

4- هوش تجاری (BI) برای پاسخ به سوالات خاص و ارائه تجزیه و تحلیل در یک نگاه برای تصمیم گیری یا برنامه ریزی طراحی شده است. با این حال شرکت‌ها و سازمان ها می‌توانند از فرآیندهای تجزیه و تحلیل برای بهبود مستمر خود استفاده کنند.

5- تجزیه و تحلیل کسب و کار نباید یک فرآیند خطی باشد زیرا پاسخ به یک سوال احتمالاً منجر به سؤالات بعدی و تکراری می شود. در عوض فرآیند را به عنوان چرخه ای از دسترسی، کشف و به اشتراک گذاری اطلاعات در نظر می گیرد. این چرخه تجزیه و تحلیل به عنوان یک اصطلاح مدرن نامیده می شود که توضیح می دهد چگونه سازمان ها و کسب و کارها از تجزیه و تحلیل برای واکنش به سؤالات و انتظارات در حال تغییر استفاده می کنند.

مطلب مرتبط: مزایای هوش تجاری

هوش تجاری چگونه کار می کند؟
هوش تجاری چگونه کار می کند؟

تفاوت بین هوش تجاری (BI) سنتی و هوش تجاری (BI) مدرن

هوش تجاری (BI) مدرن تجزیه و تحلیل داده ها و افزایش سرعت را در اولویت قرار می دهد. از لحاظ تاریخی ابزارهای هوش تجاری مبتنی بر مدل سنتی هوش تجاری بودند. این یک رویکرد از بالا به پایین بود که در آن هوش تجاری توسط سازمان فناوری اطلاعات هدایت شده و همه سؤالات تحلیلی از طریق گزارش‌های ثابت پاسخ داده می‌شدند.

این بدان معنی است که اگر شخصی در مورد گزارشی که دریافت کرده است سؤالی داشته باشد درخواست او به انتهای صف گزارش می رود و باید روند را از نو شروع کند. این مسئله منجر به چرخه های گزارش دهی آهسته و خسته کننده شده و مردم قادر به استفاده از داده های فعلی برای تصمیم گیری نبودند.

هوش تجاری سنتی هنوز یک رویکرد رایج برای گزارش دهی منظم و پاسخگویی به پرس و جوهای ثابت است. اما هوش تجاری مدرن تعاملی و قابل دسترسی است. در حالی که بخش‌های فناوری اطلاعات هنوز بخش مهمی از مدیریت دسترسی به داده‌ها هستند. سطوح متعددی از کاربران می‌توانند داشبوردها را سفارشی کرده و گزارش‌هایی را در کمترین زمان ایجاد کنند. با نرم افزار مناسب کاربران این قدرت را دارند که داده ها را تجسم کرده و به سوالات خود پاسخ دهند.

مطلب مرتبط: برای آشنایی با نرم افزار تابلو کلیک کنید:

نرم افزار تابلو (Tableau)

مزایای هوش تجاری (BI)

هوش تجاری (BI) به کسب‌وکارها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا از داده‌های خود سؤال کنید و به آنها پاسخ دهید. اکنون می دانید که هوش تجاری (BI) چیست و چگونه کار می کند. حالا وقت آن رسیده است که به این سوال مهم پاسخ دهیم:

هوش تجاری (BI) چگونه به کسب و کارها کمک می کند؟

هوش تجاری (BI) چیزی بیش از یک نرم‌افزار ساده است. راهی برای ایجاد یک نمای کلی و جامع از تمام داده‌های تجاری مرتبط شما است. پیاده سازی هوش تجاری (BI) مزایای بی شماری از تجزیه و تحلیل بهتر تا افزایش مزیت رقابتی را ارائه می دهد.

برخی از مهمترین مزایای هوش تجاری عبارتند از:

1- وضوح داده

2- افزایش کارآیی

3- بهبود بهتر تجربه مشتری

4- رضایت کارکنان

همچنین نمونه هایی از هوش تجاری (BI) در بسیاری از صنایع مختلف از جمله مراقبت های بهداشتی، فناوری اطلاعات، امور مالی و آموزش و هوش سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند. همه سازمان ها می توانند از داده ها برای تبدیل عملیات استفاده کنند.

از آنجایی که مثال‌های دنیای واقعی می‌توانند به درک کاربرد هوش تجاری کمک کنند به همین دلیل ما مطالعات موردی را از داستان‌های موفقیت در استفاده از هوش تجاری (BI) ارائه کرده ایم.

فلوچارت هوش تجاری مدرن
فلو‌چارت هوش تجاری مدرن

نمونه هایی از استفاده هوش تجاری (BI) در سازمان ها و کسب و کارها

1- شرکت خدمات مالی چارلز شواب از هوش تجاری برای مشاهده نمای جامع از تمام شعب خود در سراسر ایالات متحده برای درک معیارهای عملکرد و شناسایی فرصت های مناسب استفاده کرده است. دسترسی به یک پلتفرم مرکزی هوش تجاری به شواب اجازه داد تا داده های شعبه خود را در یک نما قرار دهد.

اکنون مدیران شعب می توانند مشتریانی را شناسایی کنند که ممکن است نیازهای سرمایه گذاری آنها تغییر کند و مدیر شرکت می تواند نظارت کند که عملکرد یک شعبه بالاتر یا کمتر از حد متوسط ​​است و برای دیدن بخش هایی که عملکرد آن قسمت را هدایت می کنند می تواند روی آن کلیک کند. این منجر به فرصت های بیشتر برای بهینه سازی همراه با خدمات بهتر به مشتریان می شود.

2- مثال دیگر سرویس کیت غذا HelloFresh است که فرآیندهای گزارش دهی خود را خودکار می کند زیرا تیم بازاریابی دیجیتال آن هر ماه زمان بسیار زیادی را صرف آن می کند. با استفاده از هوش تجاری Tableau بین 10 تا 20 ساعت کاری در روز برای تیم صرفه جویی کرده و این امکان را برای آن ها ایجاد می کند که کمپین های بازاریابی خود را بخش بندی کرده و کسب و کار خود را هدفمندتر کنند.

علاوه بر مثالهایی که در بالا ذکر شد یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) نیز در کنار استفاده از ابزارهای هوش تجاری به کسب و کارها کمک می کند تا بدون نیاز به توسعه دهنده صفحات جدید وب را با رشد کسب و کار خود اضافه کنند.

مطلب مرتبط: برنامه های کاربردی نرم افزار BI در دنیای واقعی

چگونه یک استراتژی هوش تجاری (BI) ایجاد کنیم؟

استراتژی هوش تجاری BI طرح موفقیت سازمان و کسب و کار شماست. شما باید تصمیم بگیرید که چگونه از داده ها استفاده شود، نقش های کلیدی را جمع آوری کنید و مسئولیت ها را تعریف کنید. ممکن است در سطح بالا ساده به نظر برسد. با این حال شروع با اهداف تجاری کلید موفقیت شماست.

در اینجا نحوه ایجاد یک استراتژی هوش تجاری BI از پایه برای شما عزیزان آورده شده است:

1- استراتژی و اهداف سازمان و کسب و کار خود را بشناسید.
2- ذینفعان کلیدی خود را شناسایی کنید.
3- از میان سهامداران کلیدی سازمان و کسب و کار خود یک حامی انتخاب کنید.
4- پلتفرم و ابزار هوش تجاری BI خود را انتخاب کنید.
5- یک تیم هوش تجاری BI در سازمان و کسب و کار خود ایجاد کنید.
6- محدوده هایی را که می خواهید از هوش تجاری BI استفاده کنید را مشخص نمائید.
7- زیرساخت داده خود را آماده کنید.
8- اهداف و نقشه راه خود را مشخص کنید.
مطلب مرتبط: نقشه راه کامل برای توسعه یک استراتژی موفق BI

پیاده سازی هوش تجاری
پیاده سازی هوش تجاری

دسته بندی های تجزیه و تحلیل هوش تجاری (BI)

سه نوع عمده تحلیل هوش تجاری BI وجود دارد که نیازها و کاربردهای مختلفی را پوشش می دهد که شامل موارد زیر هستند:

1- تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده

2- تجزیه و تحلیل توصیفی

3- تجزیه و تحلیل تجویزی

تجزیه و تحلیل پیشگویانه داده های گذشته را به صورت آنلاین می گیرد و نتایج آینده را برای اهداف برنامه ریزی شده ی شما مدل سازی می کند. تجزیه و تحلیل توصیفی فرآیند شناسایی روندها و روابط در داده ها با استفاده از داده های گذشته و فعلی است. تجزیه و تحلیل تجویزی تمام داده های مربوطه را برای پاسخ به این سوال می گیرد که “سازمان و کسب و کار من چه باید بکند؟”

ما بسیاری از جوانب مثبت BI را پوشش داده ایم. اما مانند هر تصمیم بزرگ تجاری پیاده سازی BI با مشکلات و معایبی همراه است به ویژه در مرحله اجرا.

مزایا و معایب هوش تجاری (BI)

برخی از مزایای BI عبارتند از:

1- قابلیت مشاهده داده ها
2- ارائه گزارش های دقیق
3- انجام فرآیندها به صورت ساده
و معایب BI عبارتند از:

1- هزینه اولیه
2- مقاومت کاربران در استفاده از آن
3- شکاف بین مهارت های تحلیل داده و استفاده از آن

مطلب مرتبط: در مورد مزایا و معایب BI بیشتر بدانید.

پلتفرم های هوش تجاری (BI)

تجزیه و تحلیل بصری شما را در جریان تجزیه و تحلیل داده ها نگه می دارد. بسیاری از ابزارها و پلتفرم های هوش تجاری فرآیند تحلیل داده را ساده می کنند. این امر باعث می‌شود که افراد بدون دانش فنی برای کاوش در داده‌ها راحت‌تر بتوانند داده‌های خود را ببینند و درک کنند.

پلتفرم‌های BI زیادی برای گزارش‌دهی موقت، تجسم داده‌ها و ایجاد داشبوردهای سفارشی‌شده برای سطوح مختلف کاربران در دسترس هستند. ما توصیه‌های خود را برای ارزیابی پلتفرم‌های مدرن BI بیان کرده‌ایم تا بتوانید پلتفرم مناسب را برای سازمان خود انتخاب کنید. یکی از رایج‌ترین راه‌های ارائه هوش تجاری از طریق تجسم داده‌ها است.

بهترین دوره های آموزشی هوش تجاری

سامانه هوش تجاری (BI)
سامانه هوش تجاری (BI)

نحوه انتخاب پلتفرم هوش تجاری (BI)

کلید اجرای موفقیت آمیز هوش تجاری (BI) انتخاب پلتفرم مناسب برای کار است. در انتخاب ابزار خود بهتر است به خاطر داشته باشید که چه ویژگی های کلیدی برای سازمان و کسب و کار شما مفیدتر است. برخی از ویژگی های کلیدی ابزارهای BI عبارتند از:

1- دارا بودن ویژگی بصری برای استفاده
2- تنوع داشبورد و گزینه های تجسم داده
3- برخورداری از بینش هوشمند
4- استفاده از هوش مصنوعی (AI)
5- انعطاف پذیری
6- ادغام با سایر پلتفرم ها و برنامه ها
7- امکان اتصال داده
مسلماً یکی از مفیدترین ابزارها در BI داشبوردها هستند که به داده‌های پیچیده اجازه می‌دهند همه در یک مکان جمع‌آوری و مشاهده شوند. این داشبوردها می توانند اهداف متفاوتی داشته باشند مانند تجزیه و تحلیل پیچیده یا خرید سهامداران. چالش اصلی ایجاد بهترین داشبورد برای نیازهای شماست.

مطلب مرتبط: درباره نحوه انتخاب پلتفرم BI برای کسب و کارتان بیشتر بدانید.

داشبوردهای هوش تجاری (BI)

ویژگی های کلیدی داشبورد هوش تجاری (BI) عبارتند از:

1- تعاملی بودن
2- استفاده از داده ها به صورت آنلاین
3- برخورداری از رابط قابل تنظیم
4- دارا بودن قالب های استاندارد
5- قابلیت اشتراک گذاری

مطلب مرتبط: درباره داشبوردهای BI، از جمله بهترین شیوه ها برای طراحی، مزایا و موارد دیگر بیشتر بیاموزید.

خدمات هوش تجاری (BI) برای سازمان ها و کسب و کارها

1- طراحی داشبوردهای مدیریتی

2- طراحی داشبوردهای هوش تجاری

3- هوشمندسازی سیستم های تصمیم گیری

4- پیاده سازی هوش سازمانی

5- پیاده سازی هوش کسب و کار

6- یکپارچه سازی داده های سازمانی

7- طراحی داشبوردهای مصور سازی داده

8- طراحی داشبوردهای تعاملی

9- طراحی داشبوردهای داده نمایی

10- هوشمندسازی سامانه ها

11- استخراج، پالایش و جمع آوری داده ها

اهمیت هوش تجاری
اهمیت هوش تجاری

ارتباط هوش تجاری (BI) و کلان داده

همانطور که فضای داده ها رشد می کند و جمع آوری، ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل داده ها پیچیده تر می شوند مهم است که رابطه بین BI و کلان داده را در نظر بگیرید. داده های بزرگ اخیراً در صنعت تبدیل به یک کلمه کلیدی شده است بنابراین باید بدانید که دقیقاً منظور از کلان داده چیست؟ حجم، سرعت، ارزش و تنوع.

کارشناسان داده این چهار کلان داده را تعریف کرده و آن را متمایز می کنند. به طور خاص حجم داده ها چیزی است که مردم معمولاً به عنوان عامل تعیین کننده اصلی به آن اشاره می کنند زیرا مقدار داده ها همیشه در حال افزایش است و ذخیره سازی آن برای مدت طولانی آسان است.

همانطور که می‌توانید تصور کنید این برای هوش تجاری BI مهم است زیرا کسب‌وکارها هر سال داده‌های بیشتری را ایجاد می‌کنند و پلتفرم‌های BI باید با تقاضاهای فزاینده‌ای که از آنها ایجاد می‌شود همگام باشند. یک پلتفرم خوب با افزایش تقاضا رشد خواهد کرد. اما اگر حفظ نشود داشبوردها و منابع داده ممکن است با تکامل داده های بزرگ عقب بمانند.

آینده هوش تجاری (BI) برای سازمانها و کسب و کارها

هوش تجاری (BI) برای همگام شدن با نیازهای کسب و کار و فناوری به طور مداوم در حال تکامل است بنابراین هر سال روندهای فعلی شناسایی می شوند تا کاربران در مورد نوآوری ها به روز نگه داشته شوند. شما باید بدانید که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به رشد خود ادامه خواهند داد و کسب‌وکارها می‌توانند بینش‌های هوش مصنوعی را در یک استراتژی گسترده‌تر هوش تجاری (BI) ادغام کنند.

همانطور که سازمان ها و شرکت‌ها تلاش می‌کنند بیشتر داده محور باشند تلاش‌ها برای اشتراک‌گذاری داده‌ها و همکاری ها افزایش می‌یابد.

در کنار استفاده از ابزارهای هوش تجاری نرم افزارهای تحت وب نیز به کارمندان این امکان را می دهند اسناد را به اشتراک بگذارند، با یکدیگر ارتباط برقرار کرده، فایل ها را ویرایش کنند و در پروژه های مشترک با یکدیگر همکاری نمایند.

همه سازمان ها و کسب و کارها به هوش تجاری (BI) نیاز دارند

تجسم داده ها برای کار با هم در بین تیم ها و بخش ها ضروری تر خواهد بود. این مقاله مقدمه ای جامع بر دنیای هوش تجاری است. هوش تجاری BI قابلیت‌هایی را برای نظارت بر فروش به شما ارائه داده و به کاربران اجازه می‌دهد تا بینش‌هایی درباره رفتار مشتری، پیش‌بینی سود و موارد دیگر پیدا کنند.

صنایع مختلفی مانند خرده فروشی، بیمه و نفت، هوش تجاری BI را پذیرفته اند و هر ساله تعداد بیشتری به آن می پیوندند. پلتفرم های BI با فناوری جدید و نوآوری کاربران سازگار می شوند. در کنار مصور سازی داده و استفاده از قابلیت های هوش تجاری استفاده از پورتال سازمانی نیز به عنوان یک نرم افزار مبتنی بر وب برای یکپارچه سازی اطلاعات، افراد و دسترسی ها در داخل سازمان‌ها و شرکت ها‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره هوش تجاری بیشتر بدانید:

انواع هوش تجاری

آموزش هوش تجاری

طراحی هوش تجاری
طراحی هوش تجاری

استفاده از هوش تجاری (BI) برای سازمان و شرکت شما

امروزه سازمان های بیشتری به سمت مدل هوش تجاری حرکت می کنند. هوش تجاری با مدیریت IT داده ها (امنیت، دقت و دسترسی) مشخص می شود و به کاربران اجازه می دهد تا مستقیماً با داده های خود تعامل داشته باشند. پلتفرم‌های تحلیلی مدرن مانند Tableau به سازمان‌ها کمک می‌کند تا هر مرحله از چرخه تجزیه و تحلیل را انجام دهند. آماده‌سازی داده‌ها در Tableau Prep، تجزیه و تحلیل و کشف در Tableau Desktop، اشتراک‌گذاری در Tableau Server یا Tableau Cloud.

این بدان معناست که فناوری اطلاعات می‌تواند دسترسی به داده‌ها را کنترل کند و در عین حال افراد بیشتری را قادر می‌سازد تا داده‌های خود را به صورت بصری بررسی کرده و بینش خود را به اشتراک بگذارند.

خدمات هوش سازمانی (BI) نادین سافت برای سازمان‌ها و کسب و کارها

1- طراحی سامانه های بومی سازه شده Power BI و کلیک ویو که قابلیت استفاده راحت و آسان بدون ایجاد فیلتر و وقفه به دلیل تحریم و غیره را در ایران دارند

2- طراحی سامانه هایی با کیفیت به منظور تحلیل، مصورسازی و مانیتورینگ داده ها بر اساس نیاز کارفرما به صورت آنلاین

3- طراحی سامانه هایی با قابلیت ایجاد داشبوردهای تحلیلی و یکپارچه بر اساس داده ها با توجه به نیاز و خواست کاربران در سازمان‌ها و شرکت ها

4- طراحی سامانه هایی با قابلیت ایجاد کوئری سفارشی و داینامیک و کاملا” مجزا از پایگاه داده

5- استفاده از ORM های پیشرفته یا Object-Relational Mapping در طراحی سامانه های هوش سازمانی به عنوان تکنیکی مدرن که امکان انجام عمل Query را از سمت برنامه (Program) و امکان Manipulate یا دستکاری به روی داده ها را بدون اتصال مستقیم به دیتابیس فراهم می کند

نادین سافت پیشرو در طراحی سامانه های هوش سازمانی با قابلیت های زیر

1- قابلیت ترسیم چارت های دینامیک بر اساس نیاز کارمندان و کاربران سازمان و شرکت شما

2- ایجاد فیلترهای تعاملی به منظور تحلیل تخصصی داده ها در میان انبوهی از داده های مرتبط و نامرتبط

3- ایجاد سطوح دسترسی منعطف مانند فیلترهای3 سطحی و 4 سطحی  به تمامی اجزای سامانه

4- قابلیت استفاده برای کارمندان و کاربران ایرانی به راحتی و بدون نیاز به یادگیری زبان و به زبان فارسی

5- دارای سرعت بالا برای لود ویجت ها در کمترین زمان ممکن

6- قابلیت استفاده برای سازمان ها و کسب و کارهای ایرانی با توجه به فرهنگ سازمانی و تجاری ایران

7- پشتیبانی کامل و همه جانبه از سامانه به صورت آنلاین و بدون نگرانی از تحریم سامانه هایی چون Power BI

8-  قابلیت رقابت با سامانه‌های کیبانا، کلیک ویو و Tableau مطابق با نیاز کاربران ایرانی

9- قابلیت مصورسازی کلان داده ها شامل big data , large data

10- امکان توسعه سریع و پویای ماژولهای متنوع

11- قابلیت پشتیبانی داشبوردها و بروزرسانی آنها به صورت خودکار و دستی

12- قابلیت پشتیبانی داشبورد از سطوح دسترسی در لایه های مختلف

13- سطح دسترسی از SSO یا همان احراز هویت یکپارچه خارجی

14- قابلیت پیاده سازی انتقال داده با توجه به نیاز کاربران و کارمندان سازمان و شرکت شما

15- قابلیت گزارش گیری دینامیک و هوشمند همراه با امکان اتصال به سیستم های آنلاین و پایگاه های داده

16- داشبوردسازی و مصورسازی اطلاعات بر اساس نیاز سازمان شما

17- قابلیت توسعه سیستم هوش مصنوعی بر روی سامانه های طراحی شده

18- دارای لایه انتقال ETL یا Extract Transform and Load که به معنای استخراج، پالایش و بارگذاری اطلاعات می‌باشد و همچنین OLAP یا (Online Analytical Processing) به معنای “پردازش تحلیلی آنلاین” 

19- دارای امکانات فیلتر داده ها و توسعه ی سیستم های ROLAP یا (Relational Online Analytical Processing) که امکان پردازش تحلیلی آنلاین را در کمترین زمان ممکن فراهم می کند.  

20- امکان استفاده از فیلترها به صورت نامحدود در گزارش گیری

21- قابلیت ارائه گزارش های مصور متناسب با نیاز کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن و تهیه خروجی پویا بی‌‌نیاز از اتصال به پایگاه‌های داده (بولتن ساز)

22- قابلیت تعریف سطوح دسترسی مختلف روی سطر و رکورد

23- سرعت عملکرد بالا

24- قابلیت یکپارچه سازی داده ها در کوتاه ترین زمان ممکن

25- وابسته نبودن به منابع داده

26- سامانه های هوش سازمانی طراحی شده و تولید شده نادین سافت یک راهبرد مناسب به مدیران برای تصمیم گیری بر اساس تحلیل داده ها ارائه می دهد

27- قابلیت ارائه گزارشات دلخواه و مورد نیاز  کاربر با روش درگ اند دراپ

28- قابلیت نمایش گزارشات با گرافیک بالا

29- قابلیت مقایسه چندین شاخص مورد نظر شما دریک بعد مشترک

30- قابلیت طراحی داشبوردهای متناسب با نیاز کاربران و امکان استفاده از انواع داشبوردهای آماده

31- دارای محیطی کاربرپسند و فارغ از دانش کد نویسی

برای استفاده از خدمات هوش تجاری نادین سافت با ما تماس بگیرید.

درباره هوش تجاری (BI) بیشتر بدانید

اگر چه این مقاله به موضوعات زیادی در مورد هوش تجاری و کاربردهای مختلف آن پرداخته است اما چیزهای بیشتری برای یادگیری در این زمینه وجود دارد. ما برای شما عزیزان فهرست‌هایی از منابع یادگیری بیشتر را گردآوری کرده‌ایم. اگر می‌خواهید عمیق‌تر در تئوری و تاریخچه BI غوطه‌ور شوید فهرستی از بهترین کتاب‌های هوش تجاری BI را بررسی کنید. برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات در این زمینه نیز به لیست ما از بهترین وبلاگ های BI برای دنبال کردن نگاهی بیندازید.

6 افسانه درباره حرکت از هوش تجاری (BI) سنتی به هوش تجاری مدرن (BI)

10 روند برتر فعلی هوش تجاری در سال جاری

کتاب در مورد هوش تجاری

فهرستی از نمونه های واقعی هوش تجاری در عمل

چرا به یک پلتفرم BI نیاز دارید و چگونه یک پلتفرم را انتخاب کنید

آنچه باید در مورد داشبوردهای هوش تجاری (BI) بدانید

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات جامعی در زمینه هوش تجاری کسب کرده باشید. واقعیت این است که در دنیای امروز هوش تجاری و داده ها حرف اول را در میدان رقابت برای توسعه و پیشرفت می زنند. پیشنهاد می کنیم ابتدا اطلاعات خود را با خواندن این مقاله در زمینه هوش تجاری کامل کنید و سپس برای پیشبرد اهداف سازمان و کسب و کار خود به شرکت های فعال، معتبر و مورد اعتماد در زمینه طراحی پلتفرم های هوش تجاری مراجعه نمائید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که طراحی هوش تجاری در سازمان ها و کسب و کارها شامل طراحی فرآیند هوش تجاری، طراحی داشبوردهای مدیریتی سازمانی و هوشمندی سازمان ها و کسب و کارها است.

نادین سافت به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه هوش تجاری مفتخر است که پلتفرم بومی هوش تجاری (BI) را طراحی و تولید کرده تا تمامی سازمان ها و کسب و کارهای ایرانی بتوانند به راحتی از هوش تجاری برای پیشبرد اهداف سازمانی و تجاری خود استفاده کنند.

منبع

https://www.tableau.com/learn/articles/business-intelligence

مقالات پیشنهادی