مدت زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

کاربرد هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی

نقش هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی و کسب و کار بیشتر از آنچه که به چشم بیاید حیاتی است. اگر شما می‌توانید در دنیای واقعی چند مثال از کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره‌تان بزنید احتمالا نمی‌توانید جایگاه هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌ها را تصور کنید.

در مقالات پیشین نادین سافت درباره هوش تجاری (BI) یا Business Intelligence چیست؟ 10 دلیل که سازمان‌ها و کسب و کارها به آن نیاز دارند و هوش تجاری در کسب و کارها و ۸ ویژگی داشبوردهای هوش تجاری صحبت کردیم. در این مقاله به بررسی نقش مهم هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی می پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کاربرد هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی
کاربرد هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی

نقش هوش مصنوعی در مدیریت سازمان

هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی و کسب و کارها شکل یکسان و همواره ثابتی ندارد. در حال حاضر هر نوع فعالیتی از روتین‌ترین، پیچیده‌ترین تا جدیدترین در سازمان‌ها در دنیای تجارت و صنعت با هوش مصنوعی ادغام شده‌اند. این کاربردِ هوش مصنوعی است که برای حفظ برتری رقابتی میان سازمان‌ها روز به روز برای مدیران اهمیت پیدا می‌کند. این فقط یک ادعای محض نیست. افزایش میزان پذیرش و قبول استفاده از هوش مصنوعی در سازمان‌ها بهره وری عملکرد کارکنان را 2.9 تریلیون دلار و 6.2 میلیارد ساعت در سال 2021 افزایش داده است! این اعداد آماری هستند که توسط Semrush و در نتیجه‌ی یک مطالعه به دست آمده‌اند.

مطلب مرتبط: رابطه بین هوش تجاری و تصمیم گیریهای مدیریتی در سازمان برای کاهش ریسک

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (ماشین لرنینگ) نحوه ارتباط سازمان‌ها با مشتریان و ارائه خدمات بیشتر را در طی زمان کوتاه‌تر تغییر می‌دهند؛ از آنالیز و پیش بینی‌ها گرفته تا ربات‌های چت، امکان تشخیص تصویر و غیره. در زمینه‌های مختلف از جمله سازمان‌های جهانی بهداشتی، فروش، منابع انسانی، تولید، بازاریابی و تکنولوژی، این هوش مصنوعی است که مورد استفاده قرار گرفته و روی رضایت مدیران نسبت به گذشته به خاطر افزایش ِسرعت و بهره وری بالا تاثیر بسزایی گذاشته است.

بیشتر بخوانید: چگونه هوش تجاری به گرفتن تصمیم گیریهای استراتژیک کمک می کند

هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی
هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی

به عنوان مثال:

 • اتومبیل‌های خودران و سایر فناوری‌های خودران
 • اینترنت اشیا (IOT)
 • تشخیص بیماری‌ها
 • کمک به تولید محصولات به کمک ربات‌ها
 • انجام خرید بدون نیاز به برقراری تماس
 • انتخاب نامزد‌های احتمالی برای مشاغل و بسیاری موارد دیگر نمونه‌هایی از موارد استفاده هوش مصنوعی هستند که اغلب مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مطلب مرتبط: هوش مصنوعی و بیش از ۱۰ کاربرد آن

مطلب مرتبط: هوش مصنوعی و تصمیم گیری های مدیریتی

مزایای هوش مصنوعی در مدیریت سازمان‌ها و کسب و کارها

با کمک هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی یا کسب و کارتان می‌توانید از مزایای زیر بهره مند شوید.

 • قیمت گذاری هوشمند

امروزه از هوش مصنوعی برای قیمت گذاری به صورت پیشرفته استفاده می‌شود. زیرا انتخاب قیمت مناسب برای یک محصول یا برخی خدمات برای اکثر مشاغل کار سختی است. برای محاسبه‌ی قیمت یک محصول به تعدادی داده نیاز است. از جمله آنها می‌توان به «فعالیت مصرف کننده»، «قیمت‌های تعیین شده توسط رقبا»، «هزینه‌های تولید»، «نظرات مشتریان»، «تمایل مشتری به پرداخت هزینه‌» و … اشاره کرد.

 • پیشنهادات سفارشی

معمولا می‌توان برای فروش محصول یا برخی خدمات یک پیشنهاد ویژه طراحی کرد و به مشتری نشان داد. recommendation engine یکی از عوامل مهم برای افزایش فروش و درآمد به حساب می‌آید. شما می‌توانید به کمک پیشنهادات یا recommendation‌ های هوش مصنوعی محصولاتی را به مشتریان پیشنهاد دهید که احتمال می‌دهید به دنبال خریدِ آن هستند. نتفلیکس، آمازون و … از هوش مصنوعی برای سفارشی کردن پیشنهاد‌های خود به مشتریان استفاده می‌کنند.

 • استخدام خودکار

یافتن افراد مناسب برای یک سازمان یا یک شرکت از میان مجموعه‌ای از متقاضیان چالشی مهم در منابع انسانی به حساب می‌آید. بسیاری از کسب و کارها در انجام آن مشکل دارند. غربالگری متقاضیان به کمک هوش مصنوعی بسیار ساده‌تر انجام می‌شود. استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه موجب صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شود.

 • پشتیبانی از مشتریان

خدمات رسانی به مشتریان از نظر بازاریابی اهمیت زیادی دارد. اگر کار پشتیبانی و پاسخ دهی به امور مشتریان را به هوش مصنوعی بسپارید می‌توانید در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی کنید. ربات‌های مخصوص چت پاسخ سوالات مفید و رایج را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. سپس آنها را به سمت برقراری ارتباط با مدیرانی هدایت می‌کنند تا آنها بتوانند به سادگی سوالات خود را از آنها بپرسند.

 • بهبود امنیت

وجود یک باگ امنیتی در کد می‌تواند مشکلات سایبری فراوانی را برای کاربران ایجاد کند. این مشکل به کمک هوش مصنوعی قابل مدیریت و پیشگیری است.

 • انجام آنالیز به صورت آنلاین

یکی از ارزشمندترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی این است که می‌توان حجم عظیمی از داده‌ها را فوری پردازش کرد. این استراتژی مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا با حفظ موقعیت رقابتی خود با سایر شرکت‌ها و سازمان‌های مشابه تصمیم‌های مهم بگیرند و سریع‌تر از آنها اقدام کنند.

مطلب مرتبط: راه اندازی داشبورد هوش تجاری سازمانی – نادین سافت

مزایای هوش مصنوعی در سازمان ها
مزایای هوش مصنوعی در سازمان ها

کاربردهای هوش مصنوعی در مدیریت سازمانها و کسب و کارها

کاربردهای هوش مصنوعی در مدیریت بیشتر به قابلیت‌های تجاری آن مربوط می‌شود تا قابلیت‌هایی که در حوزه فناوری عرضه می‌کند. به طور کلی هوش مصنوعی می‌تواند سه نیاز مهم تجاری برای کسب و کارها را رفع کند.

 • اتوماتیک کردن فرآیند‌های تجاری

رایج ترین نوع اتوماسیون وظایف شامل فعالیت‌های اداری و مالی است. مانند به روز رسانی فایل‌های مربوط به مشتری یا اضافه شدن خدمات به سازمان.

 • به دست آوردن Insight به کمک آنالیز داده‌ها

در این نوع کاربرد هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی از الگوریتم‌ها برای شناسایی الگو‌ها در حجم وسیع استفاده می‌شود. یادگیری ماشین در این زمینه بسیار کاربرد دارد. به عنوان مثال کاربرد هوش مصنوعی در سازمان‌ها برای پیش بینی اینکه احتمالا مشتری چه چیزی را خریداری می‌کند یا پیدا کردن داده‌های جعلی یا آنالیز داده‌های ثبت شده در گارانتی خودرو‌ها برای شناسایی مشکلات و … بسیار قابل توجه است.

 • تعامل بهتر با مشتریان و کارمندان

پروژه‌های متعددی را در خصوص استفاده از ربات‌های چت که کارمندان و مشتریان با آنها در تعامل هستند می‌توان یافت. شرکت‌هایی که خدمات مشتری را در 24 ساعت در کل هفته ارائه می‌دهند معمولا با مسائل مختلف و حتی بسیار ابتدایی مثل بازیابی رمز عبور و سوالات مربوط به پشتیبانی فنی درگیر هستند. شما می‌توانید از این قابلیت هوش مصنوعی برای پاسخ دادن به سوالات مشتریان و کارکنان در حوزه فناوری اطلاعات، خط مشی منابع انسانی و … استفاده کنید.

مطلب مرتبط : چگونه با هوش مصنوعی برای سازمان خود تصمیم گیری کنید

مطلب مرتبط: 5 کاربرد هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی

کاربرد هوش مصنوعی در سازمان ها
کاربرد هوش مصنوعی در سازمان ها

چرا باید کاربرد هوش مصنوعی در سازمان خود را جدی بگیریم؟

فرصت‌های تجاری بی‌شمار یکی از موهبت‌های استفاده از هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی و کنترل سازمان‌ها است. معمولا اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها به کارکنان آموزش دیده برای کار با هوش مصنوعی نیاز دارند تا بتوانند اهداف تجاری خود را پیش ببرند.

جالب است بدانید که بعد از شغل معمار داده‌ها (Data Architecture) و محاسبات ابری، موقعیت شغلی مهندسی داده و مهندسی ماشین لرنینگ در شرکت‌ها در حال افزایش است. دلیل آن هم افزایش تقاضای سازمان‌ها و شرکت‌ها از این افراد برای استفاده از هوش مصنوعی به شکلی موثر است.

مطلب مرتبط: دوره یادگیری ماشین

برای اینکه بتوانید از هوش مصنوعی در مدیریت سازمان و یا کسب و کار خود استفاده کنید باید در ابتدا قابلیت‌های کلیدی کارکنان خود را مثل مهارت‌های به دست آوردن آمار‌ها و داده‌های کلان بهبود ببخشید. عامل اصلی موفقیت تجاری به کمک هوش مصنوعی و مدیریت بهتر داده‌ها، تمایل کارکنان سازمان یا شرکت شما به یادگیری و در آغوش کشیدن فرصت‌های تازه است. زیرا داشتن توانایی‌های مناسب با نیاز‌های روز جامعه برای پیشرفت ضروری است. در غیر این صورت سازمان یا شرکت شما به سرعت از گردونه‌ی رقابت با سایر شرکت‌ها کنار گذاشته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها

بیشتر بخوانید: 3 نقش مهم هوش مصنوعی در سازمان شما

بیشتر بخوانید: چگونه هوش مصنوعی سازمان شما را ارتقا می دهد

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره نقش هوش مصنوعی در تصمیم گیری های مدیریتی

جمع بندی

برای اینکه از هوش مصنوعی در مدیریت سازمان و یا شرکت خود به شکلی موثر استفاده کنید باید بدانید که هوش مصنوعی در کدامیک از بخش‌ها به کار شما می‌آید. سپس باید درک کنید که فناوری‌های ارائه شده در این حوزه چه وظایفی را انجام می‌دهند. درک اینکه هر کدام از آنها چه نقاط ضعف، چه محدودیت‌ها و چه مزایایی دارند بسیار حائز اهمیت است. نادین سافت برای هوشمند سازی کسب و کار و سازمان شما با کوله باری از تجربه در کنارتان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

مقالات پیشنهادی