مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) چیست؟ 3 دلیل که هر سازمانی به آن نیازمند است

BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) مخفف Business Process Management system است که به شرکت ها کمک می کند تا مجموعه ای از فعالیت ها و وظایف را طراحی، مدل سازی، اجرا، خودکارسازی و بهبود بخشند و پس از تکمیل آن به یک هدف سازمانی دست یابند. در مجموع این فعالیت‌ها و وظایف می‌توانند توسط افراد و تجهیزات انجام شوند چیزی را تشکیل می‌دهند که به عنوان یک فرآیند شناخته می‌شود. BPMS محصول فناوری است که از مدیریت فرآیند کسب‌وکار (BPM) پشتیبانی می‌کند و هدف آن بهبود فرآیندهای سازمانی/ کسب‌وکار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دنیای جذاب BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) تا انتهای این مقاله همراه نادین سافت باشید.

BPMS

BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) چیست؟

BPMS مجموعه ای از فناوری ها است که شامل موارد زیر هستند:

1- ابزارهای استخراج فرآیند برای کشف، نمایش و تجزیه و تحلیل وظایفی که فرآیندهای تجاری/سازمانی را هدایت می کنند.
2- نماد مدل سازی فرآیند کسب و کار (BPMN) برای نمودارسازی فرآیندهای سازمانی/ تجاری
3- موتورهای گردش کار برای خودکارسازی جریان وظایفی که یک فرآیند سازمانی/ تجاری را تکمیل می کنند
4- موتورهای قوانین کسب و کار (BREs) که کاربران نهایی / کارمندان را قادر می سازد تا قوانین سازمانی / تجاری را بدون نیاز به درخواست کمک از برنامه نویس تغییر دهند
5- ابزارهای شبیه سازی و آزمایش برای مشاهده نحوه انجام فرآیندها بدون نیاز به کدنویسی اولیه

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که افزودن این فناوری‌ها اتوماسیون فرآیند را پویاتر و مبتنی بر داده‌ها کرد.

3 دلیل که هر سازمانی به BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) نیازمند است؟


1- BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) فرض می‌کند که کسب‌وکارها توسط فرآیندهایی اداره می‌شوند و وظایف فردی که برای دستیابی به اهداف یک واحد تجاری یا سازمان خاص بهینه شده‌اند را به رسمیت می شناسد.

2- یکی از اهداف BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) حمایت از مدیران سازمانها است که به دنبال دستیابی به کارآیی عملیاتی از طریق مدیریت گردش کار و سایر تصمیمات تاکتیکی هستند.

3- BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) چارچوبی برای ایجاد، تجزیه و تحلیل و بهبود مستمر فرآیندهای کسب و کار است که از طریق شفاف سازی مداوم نقش ها و مسئولیت های شغلی افراد درگیر در فرآیند رسیدن به این هدف را برای سازمان ها فراهم می کند.

BPMS

4 مزیت استفاده از BPMS در فرآیندهای سازمانی

به طور کلی استفاده از BPMS مزایای زیادی برای سازمان ها به ارمغان می آورد. در این قسمت به تعدادی از این مزایا اشاره کرده ایم.

1- بهبود هزینه، بهره وری و کیفیت
2- بهبود سطح خدمات و رضایت مشتری/ ارباب رجوع
3- ساده سازی فرآیندهای تجاری
4- کاهش هزینه ها و افزایش درآمد
نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) به شرکت ها / سازمان ها کمک می کند تا استراتژی های خود را با هماهنگ کردن تغییر و بهبود فرآیند کسب و کار در بخش های مورد نظرشان اجرا کنند. همچنین ادغام در سیستم های سازمانی و برنامه های کاربردی سازمانی مانند برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را امکان پذیر می کنند.

در واقع ابزارهای BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) داده‌ها را جمع‌آوری کرده و تجزیه و تحلیل‌ها را اجرا می‌کنند. در نتیجه به شرکت‌ها/ سازمان ها کمک می کنند تا مشخص کنند کدام بخش از فرآیند کسب‌ و کار را می‌توان خودکار اجرا کرد و یا تغییر داد.

4 ویژگی BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار)

1- موتور فرآیند برای مدل سازی فرآیندها و برنامه های کاربردی وب
2- جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل کسب و کارها و فرآیندهای سازمانی برای فعال کردن تغییرات فرآیند به صورت هوشمند
3- سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای ذخیره ایمن فایل ها
4- استقرار ابری یا درون محل

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ این سوال مهم رسیده باشید که چرا هر سازمانی به BPMS (مدیریت فرایند کسب و کار) نیازمند است.

منبع

https://www.hyland.com/en/resources/terminology/business-process-management/what-is-bpm-software

مقالات پیشنهادی